Ważne jest, aby regularnie sprawdzać wzrok dziecka. W końcu wzrok pełni zasadniczą rolę w poznawaniu świata przez dziecko. Jak wcześnie należy zacząć przeprowadzać badania oczu u dziecka?

Pierwsze, kompleksowe badanie wzroku należy przeprowadzić u dziecka w wieku 3 lat. O ile specjalista nie zaleci inaczej, kolejne badania należy przeprowadzać co dwa lata.

Ważne jest, aby optometrysta przeprowadzał badania oczu nawet wtedy, kiedy dziecko zacznie już chodzić do szkoły, gdzie wykonywane są przesiewowe badania wzroku. Badania te sprawdzają ostrość widzenia (czy dziecko widzi wyraźnie i ostro), ale zdrowe oczy to coś więcej niż po prostu ostre widzenie 20-20.

Istnieją inne problemy ze wzrokiem, które dotyczą widzenia barw, akomodacji oraz zdolności śledzenia przedmiotów, których te badania nie obejmują.

A oto kilka wskazówek jak zapewnić, aby dziecko miało zdrowe oczy.

Na co należy zwrócić uwagę, jeśli chodzi o wzrok dziecka

Obserwuj w jaki sposób dziecko patrzy na przedmioty w domu i w szkole. Niektóre z oznak wskazujących na konieczność przeprowadzenia badania kontrolnego u dziecka to:

  • Dziecko siada zbyt blisko telewizora lub tablicy. Kiedy dzieci mają trudności z widzeniem, ich pierwszym naturalnym odruchem, aby to sobie zrekompensować jest podchodzenie blisko do przedmiotów lub trzymanie ich bliżej twarzy.
  • Mrużenie oczu i inne oznaki dyskomfortu. Problemy ze wzrokiem mogą powodować u dzieci mrużenie oczu, częste pocieranie oczu, nietypową nadwrażliwość na światło lub przechylanie głowy podczas patrzenia na przedmiot.
  • Trudności z koordynacją. Trudności z koordynacją ręka-oko lub ciało-oko podczas zajęć ruchowych, np. łapanie piłki, jazda na rowerze mogą być spowodowane problemami z widzeniem. 
  • Brak zainteresowania lub obniżona koncentracja. Obniżona zdolność koncentracji i skłonność do rozpraszania uwagi to znaki rozpoznawcze zespołu nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD), lecz te same symptomy mogą towarzyszyć problemom ze wzrokiem. Problemy ze wzrokiem mogą szybko spowodować, że dziecko straci zainteresowanie takimi czynnościami jak czytanie, kolorowanie lub układanie puzzli, które wymagają widzenia bliży.

Badanie wzroku dzieci - pierwsza wizyta u specjalisty

Pierwsza wizyta dziecka u optometrysty bądź u lekarza może zaniepokoić dziecko. Wyjaśnienie mu, czego się może spodziewać podczas wizyty to świetny sposób, aby je uspokoić. Możesz:

  • Czytać mu bajki, w których bohaterowie wybierają się do okulisty.
  • Opisać zadania, o których wykonanie może zostać poproszone dziecko, np. patrzenie na obrazki lub tablicę literową.
  • Przygotować je na potencjalną konieczność zakroplenia kropli do oczu przy jednoczesnym zapewnieniu, że nie będzie żadnych igieł.
  • Wyjaśnić, że nie ma żadnych nieprawidłowych odpowiedzi na pytania optometrysty.

Dobre nawyki wzrokowe powstają wcześnie. Znajdź specjalistę dla dziecka lub poproś swojego specjalistę o więcej wskazówek.

 

Niczego w tym artykule nie należy interpretować jako porady lekarskiej, nie ma on także na celu zastąpienia zaleceń lekarskich. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.

Więcej artykułów

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.