Nawet jeśli uważasz, że Twój wzrok jest dobry, ważne jest, by przeprowadzać okresowe badania wzroku u specjalisty.

Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiego Towarzystwa Optometrii (ang. AOA) wizyty te powinny odbywać się:

  • W przypadku osób dorosłych w wieku 18- 60 lat: co najmniej raz na dwa lata lub według zaleceń
  • W przypadku osób w wieku 6 - 18 oraz powyżej 61 lat: co roku lub według zaleceń
  • W przypadku dzieci młodszych: w wieku 6 miesięcy i 3 lat lub według zaleceń

Pytanie, które nurtuje wiele osób to: „Ile kosztuje badanie wzroku”? Jak się zapewne domyślasz, zależy to od kilku czynników - miejsca Twojego zamieszkania, rodzaju badania, od tego czy wymieniasz soczewki na nowsze, czy kupujesz je po raz pierwszy etc.

Poświęćmy chwilę, aby przyjrzeć się czynnikom, które powinieneś wziąć pod uwagę przy szacowaniu kosztu badania wzroku.

Koszty badania wzroku

Kiedy umawiasz się na badanie wzroku, nie wahaj się zapytać o koszty. Zapewne będą one różne w zależności od skali badania, którego potrzebujesz oraz poziomu wiedzy i doświadczenia osoby przeprowadzającej badanie.

Na przykład całkowity koszt badania u lekarza okulisty (chirurga-okulisty) będzie różny od kosztu szybkiego, niedrogiego badania wzroku w dużym domu towarowym.

Zanim zaczniesz dzwonić do rożnych miejsc, przygotuj informacje dotyczące:

  • Ubezpieczenia (jeśli nie posiadasz polisy, czytaj dalej)
  • Przeprowadzonych wcześniej badań wzroku (kiedy ostatni raz byłeś u specjalisty?)
  • Wywiadu rodzinnego (czy Twoi rodzice zawsze nosili okulary?)
  • Twojego wieku i obecnego stanu wzroku

Przygotowanie odpowiedzi na te pytania przed rozmową telefoniczną na pewno pomoże personelowi gabinetu precyzyjniej oszacować koszt badania wzroku.

Czy przysługuje mi prawo do bezpłatnego badania wzroku?

Jeśli spełniasz określone kryteria, może Ci przysługiwać prawo do bezpłatnego badania wzroku bądź do rabatu. Jeśli posiadasz polisę Medicare, możesz sprawdzić na stronie internetowej ubezpieczalni, które badania wzroku pokrywa Twoja polisa.

Ponadto w stanie, w którym mieszkasz na stałe może być dostępne niedrogie ubezpieczenie obejmujące zdrowie oczu. Pomocy mogą również udzielić lokalne instytucje i organizacje charytatywne.

Jak już wcześniej powiedzieliśmy, ważne jest, aby regularnie poddawać się badaniom wzroku - nawet, gdy uważasz, że obecnie nie masz problemów z wyraźnym widzeniem.

Może rzeczywiście tak być. Jednak lepiej się upewnić. Niektóre problemy ze wzrokiem mogą zostać wykryte we wczesnej fazie jedynie przez specjalistę, a leczy się je zwykle o wiele łatwiej, jeśli zostaną wcześnie zauważone.

Staraj się nie zakładać, że nie warto iść na wizytę z powodu kosztu badania wzroku. Może się okazać, że cena jest znacznie rozsądniejsza niż na początku sądziłeś, a jedna wizyta, którą teraz odbędziesz może zapobiec wielu problemom z oczami w przyszłości.

 

Niczego w tym artykule nie należy interpretować jako porady lekarskiej, nie ma on także na celu zastąpienia zaleceń lekarskich. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.

Więcej artykułów

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.