Gratulujemy zakupu pierwszej pary soczewek kontaktowych! Jeśli jesteś jak większość osób, prawdopodobnie spędzisz pierwsze kilka dni podziwiając drobne szczegóły wizualne, których nigdy wcześniej nie zauważałeś, takie jak rosa na trawie czy małe plamki koloru na jasnozielonych liściach.

To bardzo ekscytujący czas, ale jak wszystko, co nowe, może być również nieco onieśmielające. W końcu soczewki kontaktowe są zaawansowanymi technologicznie wyrobami medycznymi, a Twój wzrok jest jednym z najcenniejszych zmysłów. Dlatego ważne jest, aby dokonywać dobrych wyborów dla zdrowia i komfortu Twoich oczu.

Oto pięć wskazówek, które pomogą Ci w osiągnięciu życiowego sukcesu z nowymi soczewkami kontaktowymi.

  1. Relaks. Wiele osób martwi się, że podczas zakładania soczewek zadrapie sobie oczy lub co gorsza, że soczewka kontaktowa utknie za okiem. Spokojnie. Zakładanie i zdejmowanie soczewek może Cię początkowo denerwować, ale jakkolwiek może się to wydawać niezręczne, nie musisz się obawiać dotykania oka, o ile masz czyste ręce. Ponadto, wewnętrzna strona powiek pokryta jest błoną – spojówką powiekową, która płynnie przechodzi w błonę na oku – spojówkę gałkową, więc soczewki nie mogą w żaden sposób wślizgnąć się za oko.

 

  1. Utrzymuj soczewki w czystości. W przypadku soczewek miesięcznych i dwutygodniowych nie wybieraj drogi na skróty, jeśli chodzi o ich czyszczenie. Twój specjalista udzieli Ci instrukcji, które odnoszą się do wybranego dla Ciebie systemu pielęgnacji soczewek. Na przykład, jeśli zalecono Ci stosowanie płynu wielofunkcyjnego za każdym razem, gdy zdejmujesz soczewki, powinieneś je przetrzeć i wypłukać, a następnie umieścić w świeżym płynie. Nie uzupełniaj płynu, który już znajduje się w pojemniku. Kiedy rano zakładasz soczewki, opróżnij całkowicie pojemnik, przepłucz go świeżym płynem i pozostaw go bez zamknięcia i odwrócony do góry nogami na ręczniku papierowym, aby wyschnął na powietrzu. Pojemnik na soczewki powinien być wymieniany co 3 miesiące. Interesuje Cię świeża para soczewek każdego ranka, która nie wymaga czyszczenia? Zapytaj swojego specjalistę o soczewki jednodniowe, takie jak MyDay® lub clariti® 1 day. Soczewki te mogą być wyrzucane każdego wieczoru, a rano można założyć nową parę, co eliminuje problemy z czyszczeniem i przechowywaniem.

  2. Stosuj się do zaleceń swojego specjalisty. Używaj tylko tych produktów, które są przez niego zalecane. Ważne jest również dotrzymywanie terminów wizyt. Niezależnie od tego, jakie terminy wizyt kontrolnych wyznaczy Ci Twój specjalista, przestrzegaj ich.

  3. Przestrzegaj zalecanego harmonogramu noszenia i wymiany soczewek. Nie próbuj tworzyć własnych zasad. Noś soczewki tylko przez czas, który według Twojego specjalisty jest bezpieczny i wymieniaj je zgodnie z harmonogramem. Nie próbuj przedłużać żywotności soczewek o dodatkowy tydzień lub dodatkowy dzień. Ponadto, jeśli nie przepisano Ci soczewek o przedłużonym trybie noszenia, nie powinieneś nigdy spać w swoich soczewkach.

  4. Prawidłowo utylizuj soczewki kontaktowe i opakowania.

  • Soczewki kontaktowe: Wyrzuć soczewki kontaktowe do pojemnika na odpady i postępuj zgodnie ze wskazówkami lokalnych władz sanitarnych dotyczącymi dalszej utylizacji - nie wyrzucaj soczewek kontaktowych do kanalizacji!

Jedną z najważniejszych zasad recyklingu jest trzymanie podobnych materiałów razem, co ułatwia sortowanie i zapobiega zanieczyszczeniu krzyżowemu. Należy sprawdzić w lokalnym urzędzie i/lub u wykonawcy usługi, czy są one akceptowane.

Nauka robienia czegokolwiek nowego wymaga czasu, ale zanim się zorientujesz, soczewki kontaktowe staną się ważną częścią Twojego życia.

Miłego użytkowania!

Żadna część tego wpisu nie może być interpretowana jako porada medyczna, ani nie ma na celu zastąpienia zaleceń specjalisty. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.

Więcej postów na blogu

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.