Czy po ukończeniu 40 lat zauważyłeś, że zmienił się Twój wzrok?

Wiek i wzrok

Czy po ukończeniu 40 lat zauważyłeś, że zmienił się Twój wzrok?

Tak jak nasze ciała mają różne potrzeby w różnym wieku, podobnie zmieniające się potrzeby mają nasze oczy. Wiele z tych zmian jest naturalną konsekwencją upływu czasu, ale niektóre z nich mogą wynikać z chorób, w szczególności tych powiązanych z wiekiem.

Przeczytaj więcej o wpływie wieku na nasz wzrok.

Powiązane z wiekiem zmiany w widzeniu

Istnieje wiele zmian, które zachodzą w naszych oczach. Mają one podłoże fizjologiczne, a nie chorobowe.

  • Prezbiopia – może zauważyłeś, że większość ludzi po 40. roku życia używa jakiejś formy korekcji wzroku? To wynik prezbiopii, malejącej zdolności akomodacji spowodowanej wzrostem sztywności soczewki w oku. To naturalna część procesu starzenia, która może być zauważalna już u czterdziestolatków. Okulary do czytania lub okulary dwuogniskowe mogą skorygować tę wadę. Jeśli nie podoba ci się pomysł noszenia dodatkowej pary okularów i zakładania ich, by odczytać wiadomości na telefonie albo menu, sprawdź również soczewki kontaktowe zaprojektowane specjalnie do korygowania prezbiopii: tak zwane soczewki wieloogniskowe (multifokalne). Coopervision jest producentem szerokiej gamy takich soczewek, w tym wieloogniskowych soczewek jednodniowych, miesięcznych i soczewek przeznaczonych specjalnie do korekcji prezbiopii.
  • Zespół suchego oka – starzejąc się, nasze oczy produkują mniej łez. Dotyczy to w szczególności kobiet po menopauzie. W niwelowaniu skutków zespołu suchego oka pomocne bywają sztuczne łzy i specjalne farmaceutyki.
  • Mniejsza reaktywność źrenicy – mięśnie kontrolujące wielkość i reakcję naszej źrenicy z upływem czasu tracą siłę, przez co źrenica w mniejszym zakresie reaguje na zmiany natężenia światła. Seniorzy mogą potrzebować aż trzykrotnie więcej światła od dwudziestolatków.

Powiązane z wiekiem choroby widzenia

Z upływem lat rośnie ryzyko wystąpienia jednej z chorób oczu, takich jak zaćma, jaskra lub zwyrodnienie plamki związane z wiekiem.

  • Zaćma – choroba polegająca na zmętnieniu soczewki w oku. Dolegliwość jest powszechna wśród dorosłych i przydarzy się każdemu z nas, kto tylko będzie żył dostatecznie długo. Na szczęście operacja usunięcia zaćmy polegająca na wymianie zamglonej soczewki na sztuczną przynosi bardzo dobre rezultaty.
  • Jaskra – to poważna choroba oczu mogąca spowodować utratę wzroku nawet w trzy lata od wystąpienia. Jest spowodowana nadmiernym wzrostem ciśnienia wewnątrz gałki ocznej związanym z nieprawidłowym odpływem cieczy wodnistej. Leczenie, szczególnie wcześnie wykrytej jaskry, przynosi dobre efekty. Ponieważ pierwsze etapy choroby nie powodują odczuwalnych symptomów, ważne jest, by co roku poddawać się profilaktycznemu badaniu wzroku.
  • Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem – jest najpoważniejszą przyczyną utraty wzroku wśród osób starszych. To zaburzenie plamki żółtej, czyli centralnej części siatkówki kontrolującej ostrość widzenia obiektów położonych przed nami w stosunku do obiektów na skraju pola widzenia.

 

Mimo tylu zagrożeń jest i dobra wiadomość: za pomocą zdrowej diety i stylu życia oraz regularnych wizyt u okulisty można uniknąć wielu dolegliwości, a te zdiagnozowane odpowiednio wcześnie – skutecznie wyleczyć lub zaleczyć. Jeśli potrzebujecie nowego okulisty lub optometrysty, skorzystajcie z mapy, by zlokalizować odpowiedniego specjalistę w dogodnej dla Was lokalizacji.

Więcej postów na blogu

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.