Czy optometrysta powiedział Ci, że masz astygmatyzm? Możliwe, że Ty sam lub ktoś z Twojej rodziny ma objawy astygmatyzmu, do których należy zamazane widzenie przedmiotów znajdujących się zarówno blisko, jak i daleko.
Jeśli to zamazane widzenie podczas czytania dotyczy Ciebie, nie jesteś sam. Astygmatyzm to często spotykana wada. Na pewno słyszałeś ten termin wiele razy. Ale co on dokładnie oznacza?
Jak powstaje astygmatyzm?
Mówiąc prosto, astygmatyzm to wada rogówki lub soczewki ocznej, które uległy rozciągnięciu i zniekształciły się.
Rogówka astygmatyka ma kształt wydłużony zamiast okrągłego. Powoduje to powstanie wady refrakcji, gdzie wiązka światła wpadająca do oka ulega zniekształceniu. W efekcie obrazy wydają się być zamazane.
Dzieci i dorośli cierpiący na astygmatyzm mogą mieć trudności z czytaniem i widzeniem szczegółów zarówno z bliska, jak i z daleka.
Nikt dokładnie nie wie, skąd bierze się astygmatyzm. Jednak choć wada ta może mieć wiele przyczyn, wiemy na pewno, że zazwyczaj jest jeden sprawca - dziedziczność. Jeśli masz zamazane widzenie, sprawdź swoje drzewo genealogiczne. Twoi rodzice i inni krewni prawdopodobnie też mają ten problem.
Czy astygmatyzm jest zawsze dziedziczny? Nie, czasem może go powodować uraz oka. Jego przyczyną może również być stożek rogówki - schorzenie, które sprawia, że rogówka przybiera kształt stożka. Powoduje to znacznie silniejszy astygmatyzm, który może wymagać korekcji za pomocą specjalnych soczewek kontaktowych lub zabiegu chirurgicznego. Występuje on jednak rzadziej.
Bez względu na to, czy cierpisz na łagodną czy cięższą postać astygmatyzmu, dla uzyskania ostrości widzenia będziesz potrzebować pewnej formy korekcji wady. Na szczęście większość postaci astygmatyzmu regularnego i związanego z nim zamazanego widzenia można łatwo skorygować.
Jak rozpoznaje się astygmatyzm?
Masz trudności z wyraźnym widzeniem przedmiotów znajdujących się blisko i w oddali? Cierpisz na częste bóle głowy? Odwiedź swojego specjalistę. Zamazane widzenie nie jest jednoznaczne z astygmatyzmem. Może wskazywać na inne schorzenia.
Za pomocą szybkich (i bezbolesnych) badań optometrysta potrafi ocenić, czy Ty lub członek Twojej rodziny cierpi na to schorzenie i doradzić, jakie kroki należy podjąć w celu korekcji wady.
Jeśli występuje u Ciebie zamazane widzenie, umów się na wizytę ze specjalistą i porozmawiaj z nim na temat opcji leczenia.
Leczenie astygmatyzmu
Jak już wspomnieliśmy, większość postaci astygmatyzmu można łatwo leczyć. Istnieje kilka różnych możliwości korekcji wady. A oto niektóre z nich:
- Okulary
- Soczewki kontaktowe
- Zabieg chirurgiczny LASIK
Pamiętaj, że jeśli chodzi o korekcję wzroku w astygmatyzmie, nie wszystkie opcje są równoważne. Jeśli masz ponad 40 lat, możliwe, że będziesz potrzebować soczewek wieloogniskowych lub dwuogniskowych.
Porozmawiaj ze swoim optometrystą, co będzie dla Ciebie najlepszym wyborem biorąc pod uwagę Twój styl życia.
Soczewki kontaktowe dla astygmatyków
Pacjentom z astygmatyzmem przepisuje się zwykle toryczne soczewki kontaktowe.
Ten rodzaj soczewki kontaktowej posiada grubszą strefę dolną, co zapobiega rotacji soczewki w oku. Umożliwia to stałą i przewidywalną orientację soczewki, co z kolei zapewnia lepszą ostrość widzenia. Ułatwia to również dopasowanie soczewki i skraca czas pobytu w gabinecie.
A więc kiedy usłyszysz słowo „toryczna”, będziesz już teraz wiedzieć, co to oznacza w świecie soczewek kontaktowych.
Korekcja astygmatyzmu może być tak prosta jak odbycie wizyty u specjalisty i wysłuchanie informacji na temat zalecanych rozwiązań. Nie wstydź się wyrazić swoich preferencji co do typu soczewek (np. soczewka jednodniowa, soczewka do noszenia w trybie przedłużonym etc.). Oprometrysta jest po to, aby Ci pomóc.
Niczego w tym artykule nie należy interpretować jako porady lekarskiej, nie ma on także na celu zastąpienia zaleceń lekarskich. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.