Czy Twoje dzieci oglądają za dużo telewizji?

Dziś pojęcie telewizja jest szersze i obejmuje nie tylko programy telewizyjne. Oznacza również płyty DVD, transmisje strumieniowe filmów video, gry video etc. Dzieci są narażone na ryzyko nie tylko przez odbiorniki telewizyjne, lecz także przez komputery, smartfony, iPady, przenośne odtwarzacze video... to długa lista. Czy spędzanie czasu przed ekranem tych urządzeń i przed telewizorem szkodzi dziecku?

Oto kilka kwestii do rozważenia, które mogą pomóc Ci podjąć najlepsze decyzje dotyczące Twojego dziecka.

Czy oglądanie telewizji jest korzystne dla dziecka?

  • Telewizja prezentuje treści rozrywkowe dla dzieci, a czasem również edukacyjne. Jednak co za dużo, to nie zdrowo - ma to także zastosowanie w przypadku telewizji. A oto niektóre z pułapek, o których powinieneś pamiętać kontrolując nawyki telewizyjne swojego dziecka.
  • To zajęcie w pozycji siedzącej
  • Siedzenie godzinami przed ekranem pozbawia dziecko możliwości aktywnej zabawy i zajęć ruchowych, niezbędnych do tego, aby dziecko rosło zdrowe i silne.
  • Może zniechęcać dziecko do interakcji towarzyskich i ograniczać wyobraźnię rozwijającą się dzięki zabawom kreatywnym
  • Coraz bardziej oczywiste staje się, że podstawą rozwoju dziecka jest nauka przez zabawę kreatywną, szczególnie z innymi dziećmi. Oglądanie programów telewizyjnych to zajęcie przyjemne, choć pasywne, które nie angażuje wszystkich funkcji dziecka.
  • Programy telewizyjne zawierają treści, które nie są odpowiednie dla dzieci
  • Choć niektóre odbiorniki wyposażone są w funkcję kontroli rodzicielskiej, a liczba programów i spektakli telewizyjnych przeznaczonych dla dzieci wciąż rośnie, nie dasz rady sprawdzić wszystkiego.

Które programy telewizyjne są dobre dla dziecka?

Oglądaj z dzieckiem programy odpowiednie do jego wieku, zachowując w tym umiar. Staraj się nie czynić z telewizji lub komputera opiekunki do dziecka na wiele godzin. Dzięki temu będziesz wiedzieć, co ogląda dziecko i będziesz mieć możliwość z nim o tym porozmawiać.

W przypadku młodszego dziecka, śmiej się wraz z nim i angażuj w to, co dzieje się na ekranie, nawet gdy nie odpowiada to Twojemu poczuciu humoru. Pomoże Ci to rozwinąć więź z dzieckiem i sprawi, że rodzinne chwile z nim spędzone nabiorą nowych, cennych wartości.

Wzrok i dzieci - czy oglądanie telewizji może być szkodliwe dla wzroku dziecka?

Tak jak w przypadku czasu spędzanego przed ekranem innych urządzeń, nadmierne oglądanie telewizji może prowadzić do przeciążenia oczu i innych problemów, zwłaszcza u młodszych dzieci, których oczy nadal się rozwijają. Mózg Twojego dziecka rozwija się nawet do 20 roku życia.

Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać:

  • Zarówno Ty, jak i Twoje dziecko powinniście co dwie godziny pozwolić oczom na 15-minutowy odpoczynek od ekranu.
  • Co kilka minut patrz w inną stronę przez kilka sekund (sprawdza się to dobrze podczas wspólnego oglądania telewizji z dzieckiem, kiedy podczas programu zachodzi między Wami interakcja).
  • Ani Ty, ani dziecko nie powinniście oglądać telewizji całkowicie po ciemku.
  • Jeśli dziecko siada zbyt blisko telewizora, może to oznaczać, że potrzebuje okularów. Zabieraj dziecko na regularne badania wzroku, a w przypadku jakichkolwiek pytań lub obaw zawsze zwracaj się do specjalisty.

Telewizja, jak wszystko inne, ma swoje wady i zalety. Może prezentować stymulujące, edukacyjne treści. Może zapewniać okazję do spędzenia czasu z rodziną i służyć budowaniu więzi. Jednak zbyt dużo czasu spędzanego przed ekranem telewizora lub innych urządzeń może również powstrzymywać dzieci od innych zdrowych zajęć i narazić je na treści, na które nie są jeszcze gotowe bądź też obciążyć ich wzrok.

Pamiętaj - niewiele telewizji znaczy wiele!

 

Niczego w tym artykule nie należy interpretować jako porady lekarskiej, nie ma on także na celu zastąpienia zaleceń lekarskich. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.

Więcej artykułów

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.