Soczewki do monowizji są jedną z metod korygowania problemów z akomodacją, związanych z prezbiopią. Ale co to za soczewki i jak one działają? Wprowadzimy Cię do tematu soczewek do monowizji i wyjaśnimy, jak mogą one zaradzić niektórym problemom ze wzrokiem.

Co to jest prezbiopia?

Prezbiopia (starczowzroczność) w języku greckim znaczy „starcze oko”, a więc oznacza objawy starzenia się oczu. Wraz z wiekiem soczewka oczna staje się coraz sztywniejsza i nieelastyczna - nie jest już ona w stanie tak łatwo dopasować swojego kształtu, aby umożliwić Ci ostre widzenie przedmiotów znajdujących się zarówno blisko, jak i w dali.

Wiele osób spostrzega pierwsze objawy prezbiopii w wieku 40-45 lat, kiedy aby móc wyraźnie widzieć, muszą odsuwać czytany tekst od oczu na odległość równą długości wyciągniętej ręki.

Co to jest soczewka kontaktowa do monowizji?

Soczewki do monowizji to jedna z kilku powszechnych metod korekcji prezbiopii związanej z wiekiem. Aby zapobiec trudnościom w dostosowaniu ostrości widzenia z bliży do dali, jedna soczewka służy do widzenia bliży, a druga do dali.

Inne rozwiązania dla prezbiopów

Oprócz soczewek kontaktowych do monowizji w przypadku prezbiopii specjaliści zalecają:

  • Okulary i soczewki dwuogniskowe - to najczęściej spotykane rozwiązanie, gdzie obszar do czytania znajduje się w obrębie głównej soczewki okularowej.
  • Okulary progresywne - wyposażone w soczewki korekcyjne (inaczej zwane soczewkami progresywnymi z dodatkową mocą lub soczewkami wieloogniskowymi) z płynnie wzrastającą mocą.
  • Wieloogniskowe soczewki kontaktowe - są to soczewki kontaktowe o zmiennej ogniskowej, podobnie jak w przypadku okularów dwuogniskowych i progresywnych. Konstrukcja niektórych z nich przypomina konstrukcję dwuogniskowych soczewek kontaktowych, gdzie do czytania musimy przenieść wzrok na obszar soczewki z odpowiednią mocą. Inne zostały skonstruowane tak, aby oko patrzyło cały czas przez część środkową soczewki.

Okulary korekcyjne do czytania noszone razem z konwencjonalnymi, korekcyjnymi soczewkami kontaktowymi do dali.

Wybór soczewek kontaktowych do monowizji

Soczewki kontaktowe do monowizji wymagają okresu adaptacji, co jest istotne, jeśli dopiero zaczynasz nosić soczewki lub jeśli zmieniasz je na inne. Twój mózg w naturalny sposób uczy się dostosować do konfiguracji, gdzie każde oko ma spełniać określone zadanie. (Zazwyczaj oko dominujące jest ustawione do widzenia w dali).

Kolejną rzeczą, którą powinieneś wziąć pod uwagę to wpływ monowizji na naturalne widzenie obuoczne (gdzie oczy współpracują przy różnych zadaniach wzrokowych). Badania wykazały, że wielu pacjentów stosujących soczewki kontaktowe do monowizji zachowuje wiele cech widzenia obuocznego i cieszy się porównywalną jakością widzenia.

Podobnie jak przy wyborze innych soczewek kontaktowych, porozmawiaj ze specjalistą jak najlepiej zaradzić problemom ze wzrokiem w Twoim przypadku. Jeśli wspólnie ze specjalistą zdecydowałeś się na soczewki kontaktowe do monowizji, pomoże Ci on upewnić się, czy są one odpowiednie dla Twojego wzroku, potrzeb i oczu.

 

Niczego w tym artykule nie należy interpretować jako porady lekarskiej, nie ma on także na celu zastąpienia zaleceń lekarskich. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.

Więcej artykułów

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.