Jeśli masz ponad 40 lat, może zacząć Ci się wydawać, że potrzebujesz dłuższych rąk, aby móc wyraźnie widzieć, co jest napisane w jadłospisie lub gazecie. Jeśli tak właśnie jest, witamy w świecie prezbiopów.
W skrócie prezbiopia (starczowzroczność) to dolegliwość, która dotyka nas wszystkich po ukończeniu 40-45 roku życia. Wtedy to przedmioty znajdujące się w bliskiej odległości stają się zamazane.
Aby wyraźnie widzieć tekst czytanej książki, być może musisz w-y-c-i-ą-g-a-ć ręce, odsuwając ją od oczu. Oczywiście w końcu okaże się, że masz za krótkie ręce.
A więc co można zrobić, aby korygować prezbiopię?
Uściślijmy definicję prezbiopii
Prezbiopia czyli starczowzroczność to fizjologiczny i w pełni naturalny proces, który dotyczy wszystkich ludzi po czterdziestym roku życia.
W gałce ocznej, zaraz za tęczówką, znajduje się soczewka oczna. Pomaga ona w refrakcji, czyli załamywaniu promieni świetlnych w oku i przepuszczaniu światła na siatkówkę. Można ją porównać do soczewki aparatu fotograficznego, którą się odpowiednio reguluje, aby ustawić ostrość.
Z biegiem lat soczewki naszych oczu tracą swą elastyczność, co objawia się pogorszeniem ostrości widzenia- zwłaszcza z bliska i przy niekorzystnym oświetleniu. Dzieje się to na skutek zmniejszenia lub całkowitej utraty zdolności akomodacyjnych oka, czyli umiejętności polegającej na nastawianiu się tak, by powstał ostry obraz przedmiotów położonych w różnych odległościach. Proces ten ma swój początek już w wieku dziecięcym, jednak znacząco daje o sobie znać dopiero po czterdziestym roku życia, by osiągnąć punkt kulminacyjny w okolicach sześćdziesiątki. Ogranicza to zdolność oka do dostosowania się do wyraźnego widzenia różnych odległości w takim stopniu, w jakim było to możliwe, kiedy byłeś młodszy. Mimo, że prezbiopia to powszechna dolegliwość, na szczęście można ją w prosty sposób korygować.
Możliwe, że zastanawiasz się teraz, czy możesz zapobiec prezbiopii stosując specjalną dietę, zażywając jakieś suplementy lub wykonując specjalne ćwiczenia oczu. Niestety nie- nie istnieją sposoby pozwalające uniknąć starczowzroczności.
Jest jednak kilka kroków, które możesz poczynić, aby zaradzić temu problemowi, kiedy już się pojawi.
Jak koryguje się prezbiopię
Na wizytę u specjalisty należy umówić się, jeśli u Ciebie lub członków Twojej rodziny wystąpią objawy przypominające symptomy prezbiopii takie jak
- zamazane widzenie
- trudności z dostosowaniem wzroku do wyraźnego widzenia obiektów znajdujących się w bliskiej odległości
- konieczność odsuwania gazety, książki czy menu w restauracji, by przeczytać ich treść
- odruch odsuwania telefonu w czasie oglądania zdjęć, pisania czy czytania smsów lub wybierania numeru
Co istotne, prezbiopia nie występuje u osób, które nie ukończyły 40. roku życia. Może to natomiast być hyperopia czyli nadwzroczność lub jak się potocznie mówi, „dalekowzroczność”. Objawy nadwzroczności mogą być podobne do prezbiopii, lecz są to dwie różne dolegliwości. (Przeczytaj więcej na temat nadwzroczności.) Może to być również astygmatyzm.
Jeśli natomiast prezbiopia zostanie u Ciebie potwierdzona, czas zastanowić się nad różnymi opcjami jej korekcji.
Okulary dla prezbiopów
W zależności od stanu Twojego wzroku, być może będziesz musiał zakładać okulary wyłącznie do czytania. Z tego względu wiele osób nazywa je „okularami do czytania”. Jeśli jednak nie chcesz używać okularów w miejscach publicznych lub w przypadku, gdy w ogóle nie jesteś zainteresowany tradycyjną korekcją wzroku, możesz również wziąć pod uwagę...
Multifokalne soczewki kontaktowe do korekcji prezbiopii
Dzięki soczewkom wieloogniskowym będziesz mógł czytać z bliska i z daleka i schować okulary do kieszeni. Obecnie dostępne soczewki silikonowo-hydrożelowe zapewniają o wiele większy komfort i można je nosić dłużej niż soczewki sprzed dekady.
Zabieg chirurgiczny korygujący prezbiopię
Alternatywą dla różnych sposobów poprawy ostrości widzenia może być również być zabieg chirurgiczny korygujący prezbiopię. LASIK lub CK (keratoplastyka przewodzeniowa) jest rozwiązaniem wykorzystującym do korekcji prezbiopii monowizję. Zasadniczo oznacza to, że w efekcie takiego zabiegu jedno oko będzie odpowiedzialne za wyraźne widzenie przedmiotów odległych, a drugie oko za widzenie przedmiotów znajdujących się blisko Ciebie.
Brzmi dziwnie? Niekoniecznie.
Wracając do naszej analogii z aparatem fotograficznym, to jest trochę tak, jakbyś korzystał z dwóch soczewek - teleobiektywu do robienia zdjęć w dali i jednej soczewki makro do zbliżeń. Istnieją także soczewki kontaktowe do monowizji, dzięki którym można osiągnąć ten sam efekt.
Nie ma potrzeby zamartwiać się problemami ze wzrokiem w prezbiopii. Dotyczy ona nas wszystkich i jak się przekonaliśmy, istnieje kilka sposobów jej korygowania. Jeśli masz ponad 40 lat i zastanawiasz się, czy masz starczowzroczność, umów się już teraz na wizytę z optometrystą.
Ponieważ prezbiopia to proces, który postępuje, a w związku z tym istnieje ryzyko, że będziesz widzieć coraz gorzej, warto podjąć kroki, które mogą Cię przed tym uchronić i pozwolą Ci wyraźnie widzieć otaczający Cię świat. Nie ma powodu, dla którego miałbyś znosić dolegliwości związane z niewyraźnym widzeniem takie jak bóle głowy, czy ogólny dyskomfort. Dlatego jeśli zastanawiasz się czy starczowzroczność jest także Twoim udziałem, już dziś umów się na wizytę u optometrysty.
Niczego w tym artykule nie należy interpretować jako porady lekarskiej, nie ma on także na celu zastąpienia zaleceń lekarskich. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.