Historia soczewek kontaktowych oraz to, w jakim stopniu mogą one usprawnić nasze życie to fascynująca tematyka, zwłaszcza dlatego, że wielu z nas doświadcza jakichś problemów związanych ze wzrokiem.

Korekcja wzroku jest zawsze i wszędzie potrzebna. Około 168,5 miliona osób mieszkających w Stanach Zjednoczonych korzysta z urządzeń korygujących wzrok, takich jak okulary lub soczewki kontaktowe. To ponad połowa populacji Ameryki!

Aby móc wyraźnie widzieć, coraz więcej osób decyduje się na soczewki kontaktowe. Od 1991 r. liczba osób noszących soczewki kontaktowe zwiększa się o 4% na rok. Wiele osób wybiera soczewki kontaktowe zamiast okularów, aby sprostać potrzebom aktywnego stylu życia, inni kierują się natomiast względami estetycznymi.

Jak działają soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe to niewielkie korekcyjne soczewki, które pozostają „w kontakcie” z okiem. Są tak zaprojektowane, aby korygować wady refrakcji i zapewnić zdrowie oczu. Soczewka unosi się na warstwie filmu łzowego pokrywającego powierzchnię rogówki.

Nowoczesne soczewki to coś więcej niż po prostu niewielkie szklane soczewki okularowe umieszczane w oku. Jednak mają one działanie podobne do zwykłych okularów - załamują i skupiają światło w sposób umożliwiający wyraźne widzenie. Ponieważ soczewki przylegają do płynu łzowego na powierzchni oka, przy każdym ruchu oka w naturalny sposób poruszają się razem z Tobą. To jedna z zalet soczewek, której nie posiadają okulary.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Nie wszystkie soczewki są takie same. Istnieje wiele rodzajów soczewek, zaprojektowanych z myślą o różnych potrzebach. Soczewki mogą się różnić pod względem trybu wymiany, czyli tego, jak często należy je wymieniać - np. codziennie, co dwa tygodnie lub co miesiąc. Dostosowane są również do różnych potrzeb - istnieją soczewki dla astygmatyków, osób krótkowzrocznych etc.

Soczewki różnią się także mocą lub inaczej dioptriami. Jeśli nosisz soczewki, spójrz na ich opakowanie lub na swoją receptę. Zauważysz znak „plus” lub „minus”, po którym widnieje określona liczba. Bez zagłębiania się w szczegóły, oznaczenia te służą do określenia kształtu soczewki. Do korekcji różnych wad wzroku służą soczewki o różnych kształtach.

Soczewki toryczne, ze środkiem ciężkości przeniesionym na dolną część soczewki, służą do korekcji astygmatyzmu. Soczewki sferyczne mają taką samą moc na całej powierzchni i służą do korekcji krótkowzroczności i nadwzroczności. Istnieją także soczewki do monowizji, soczewki dwuogniskowe i wieloogniskowe.

Historia technologii - soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe i sama koncepcja takich soczewek jest starsza niż się powszechnie sądzi.

Wraz z innymi, nowoczesnymi udogodnieniami Leonardo da Vinci stworzył koncepcję pierwszej soczewki kontaktowej w 1508 r. W 1636 r. Renee Descartes (Kartezjusz) uczynił kolejny krok szkicując soczewkę wypukłą. Później, w 1801 r. uczony Thomas Young jako pierwszy na świecie założył soczewkę kontaktową, która została przymocowana do jego oka za pomocą wosku!

Tak, od tego czasu zaszliśmy daleko, jeśli chodzi o komfort noszenia soczewek.

Miękkie soczewki kontaktowe

W 1970 r. oficjalnie wprowadzono na rynek soczewki miękkie i tak zaczęła się nowa era oddzielająca nas od twardych soczewek należących do przeszłości.

Jednodniowe soczewki kontaktowe

Kolejnym przełomem technologicznym było wprowadzenie na rynek pierwszych soczewek do okresowej wymiany w 1988 r. Wprowadzenie na rynek soczewek jednorazowego użytku w 1996 r., czyli tak zwanych „jednodniówek” zabrało kolejne osiem lat.

Soczewki silikonowo-hydrożelowe

Obecnie mamy soczewki silikonowo-hydrożelowe, które zapewniają większy komfort i które można nosić dłużej, niż miało to miejsce w przypadku ich poprzedników.

Kolorowe soczewki kontaktowe

Czy kiedykolwiek pragnąłeś, żeby Twoje oczy były nieco bardziej niebieskie niż są naturalnie? Teraz możesz spełnić to marzenie - nawet jeśli nie potrzebujesz korekcji wzroku.

Istnieją kosmetyczne soczewki kontaktowe, które podkreślają lub nawet zmieniają kolor Twoich oczu. Są wśród nich soczewki o zerowej mocy (plano), czyli soczewki bez mocy optycznej. (Przeczytaj więcej na temat kosmetycznych soczewek kontaktowych.) Istnieją nawet pokrywające twardówkę, czarne soczewki będące uzupełnieniem kostiumu na Halloween. Jednak ze względu na to, że soczewki kontaktowe to wyrób medyczny, zanim zaczniesz nosić te innowacyjne soczewki, powinieneś zasięgnąć porady specjalisty.

Wydaje się, że bez względu na to, jakie są Twoje potrzeby wzrokowe, zawsze znajdziemy soczewkę, która im sprosta.

A jakiej kolejnej niespodzianki możemy się spodziewać w świecie soczewek kontaktowych? Zostań z nami, a wkrótce sam się przekonasz!

 

Niczego w tym artykule nie należy interpretować jako porady lekarskiej, nie ma on także na celu zastąpienia zaleceń lekarskich. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.

Więcej artykułów

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.