Miliony osób na świecie nosi soczewki kontaktowe, choć możesz tego nawet nie zauważyć. Jeśli jeszcze nie wiesz wiele na temat soczewek, pozwól że przedstawimy Ci tych często spotykanych lecz niewidzialnych pomocników.

Co to jest soczewka kontaktowa?

Soczewka kontaktowa to cienka, zaokrąglona soczewka umieszczana na filmie łzowym pokrywającym powierzchnię oka. Sama soczewka jest naturalnie przezroczysta, choć często zostaje lekko zabarwiona, aby ułatwić użytkownikowi jej zakładanie i zdejmowanie. Obecnie dostępne są twarde lub miękkie soczewki. Większość osób nosi ten drugi rodzaj soczewek, ale jeszcze nie tak dawno temu soczewki kontaktowe były dmuchane ze szkła!

Historia soczewek kontaktowych w skrócie

Choć soczewki kontaktowe mogą wydawać się nowoczesnym uzupełnieniem w dziedzinie ochrony zdrowia oczu, mają one za sobą długą i wspaniałą historię, a za ich prototyp odpowiedzialny jest nie kto inny jak Leonardo da Vinci i Kartezjusz. Jednak dopiero pod koniec XIX wieku niemiecki dmuchacz szkła stworzył soczewkę, która umożliwiała widzenie i była stosunkowo dobrze tolerowana, a pewien niemiecki okulista opracował i dopasował pierwszą soczewkę kontaktową, którą można było nosić jednorazowo przez kilka godzin.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Choć soczewki kontaktowe wykorzystuje się głównie do korekcji wzroku, dostępne są również soczewki do celów wyłącznie kosmetycznych i soczewki służące jako akcesoria. Kolorowe soczewki kontaktowe mogą podkreślić lub całkowicie zmienić barwę oczu, podczas gdy soczewki używane jako akcesoria do kostiumów pozwalają na stworzenie efektów specjalnych, które można zobaczyć na ekranach kin. 

Jednak wszystkie soczewki kontaktowe to wyroby medyczne podlegające nadzorowi FDA (amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków). Zarówno w przypadku korekcyjnych, jak i kosmetycznych soczewek kontaktowych wymagana jest recepta, ponieważ nawet częste powikłania, takie jak infekcje i stany zapalne mogą prowadzić do utraty wzroku lub ślepoty. Jak najlepiej zapobiegać powikłaniom:

  • Jeśli zamierzasz nosić soczewki, porozmawiaj na ten temat ze specjalistą
  • Kupuj soczewki kontaktowe z wiarygodnego źródła
  • Dbaj o swoje soczewki i utrzymuj je w czystości
  • Przestrzegaj wszelkich zaleceń dotyczących soczewek kontaktowych i produktów do ich pielęgnacji
  • Przestrzegaj zaleconego trybu noszenia i wymiany soczewek

Tryb noszenia i wymiany

W celu utrzymania oczu i wzroku w jak najlepszej kondycji i zdrowiu, każda para soczewek kontaktowych została wyprodukowana i zalecona do noszenia w określonym trybie - po upływie określonego czasu soczewki należy wymienić na nowe.

One-day disposable lenses worn during the day and throws before going to bed, and then in the morning assumed a new pair. Other lenses have a different mode of exchange.

Bez względu na Twój styl życia i preferencje, specjalista pomoże Ci znaleźć odpowiednie soczewki kontaktowe i rozwiązania. Pamiętaj, aby zawsze konsultować się ze specjalistą w kwestiach dotyczących zdrowia oczu i wzroku.

Masz pytania dotyczące soczewek kontaktowych firmy CooperVision lub też ogólnie wzroku? Spójrz na odpowiedzi na niektóre z najczęściej zadawanych pytań. W celu otrzymania dokładniejszych wyjaśnień, prosimy o skonsultowanie się ze specjalistą.

 

Niczego w tym artykule nie należy interpretować jako porady lekarskiej, nie ma on także na celu zastąpienia zaleceń lekarskich. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.

Więcej artykułów

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.