Soczewki dwuogniskowe, posiadające różne moce optyczne, zaprojektowane zostały z myślą o rozwiązaniu problemów z akomodacją oka, które towarzyszą prezbiopii.

Prezbiopia (starczowzroczność) to problem ze wzrokiem, który ujawnia się u nas wszystkich w wieku od 40 do 45 lat. W tym czasie oczy tracą zdolność wyraźnego widzenia drobnego druku z bliska, co powoduje trudności z czytaniem np. gazety, jadłospisu lub książki.

Soczewki dwuogniskowe mogą pomóc Ci w czytaniu. Jednak, jak się przekonamy, nie muszą to być wcale okularowe soczewki dwuogniskowe. Aby dowiedzieć się więcej, pozwól nam wprowadzić Cię w temat soczewek dwuogniskowych i omówić, czym kierować się przy wyborze dwuogniskowych soczewek kontaktowych.

Co to jest dwuogniskowa soczewka kontaktowa?

Dwuogniskowa soczewka kontaktowa posiada dwie różne moce w jednej soczewce. Jedna z mocy służy do czytania z bliska, podczas gdy druga umożliwia normalne widzenie w dali. Soczewka o dwóch rożnych mocach służy osobom dotkniętym prezbiopią, w której związane z wiekiem zmiany w oku powodują trudności z wyraźnym widzeniem przedmiotów znajdujących się w bliskiej odległości.

Czym różnią się soczewki wieloogniskowe od soczewek dwuogniskowych?

Soczewki dwuogniskowe charakteryzują się wyraźną granicą oddzielającą strefę z mocą do bliży od strefy z mocą do dali. Przenosisz wzrok z jednej strefy na drugą, podobnie jak w przypadku okularów dwuogniskowych. Soczewki wieloogniskowe charakteryzują się płynnym przejściem ze strefy do widzenia w bliży do strefy do dali.

Rodzaje dwuogniskowych soczewek kontaktowych

Rozróżnia się dwie główne konstrukcje soczewek dwuogniskowych. Pierwsza z nich, z oddzielnym segmentem dla każdej mocy ściśle naśladuje budowę okularów dwuogniskowych. Nazywana jest soczewką segmentową, a także dwuogniskową soczewką naprzemienną. Zazwyczaj moc do bliży znajduje się w dolnej części soczewki, a moc do normalnego widzenia w dali - w pozostałej części soczewki.

Drugim rodzajem konstrukcji soczewki dwuogniskowej jest konstrukcja typu koncentrycznego. Środkowa część soczewki przystosowana jest do normalnego widzenia w dali, a otaczający ją pierścień - do widzenia w bliży. Nazywana jest dwuogniskową soczewką koncentryczną lub symultaniczną.

Dwuogniskowe soczewki kontaktowe wykonane są z tworzyw miękkich, sztywnych tworzyw gazoprzepuszczalnych (RGP) lub tworzyw twardych.

Wybór dwuogniskowych soczewek kontaktowych

Poniżej omówimy kilka kwestii pomocnych przy podejmowaniu decyzji, czy soczewki dwuogniskowe są dla Ciebie odpowiednie.

Zalety soczewek dwuogniskowych

  • Walory soczewek dwuogniskowych:
  • Nie będziesz już potrzebować okularów do czytania.
  • Wysoka jakość widzenia zarówno z bliskich, jak i z dalekich odległości.
  • Przypominają okulary dwuogniskowe, choć zdarza się, że oko przystosowuje się do nich szybciej.

Wady soczewek dwuogniskowych

  • Soczewki dwuogniskowe mogą czasem sprawiać trudności ponieważ:
  • Musisz nauczyć się jak przenosić wzrok z jednego obszaru mocy na drugi.
  • Mogą czasem ograniczać percepcję głębi.
  • Powodują przeciążenie oczu, zwłaszcza w przypadku dwuogniskowych soczewek z osobnymi segmentami (z mocą do czytania w dolnej części soczewki) używanych do ciężkiej pracy przy komputerze.

Rozwiązania alternatywne do soczewek dwuogniskowych

Jeśli soczewki dwuogniskowe nie wydają Ci się atrakcyjną opcją lub jeśli po ich wypróbowaniu zdecydujesz ze specjalistą, że nie są one dla Ciebie odpowiednie, istnieje wiele innych rozwiązań.

Inne rozwiązania, które nie wymagają zabiegów chirurgicznych to:

  • Zwykłe soczewki do dali w połączeniu z okularami do czytania
  • Soczewki kontaktowe do monowizji
  • Wieloogniskowe soczewki kontaktowe

Pamiętaj - decyzję o zakupie soczewek kontaktowych lub ich zmianie na soczewki innego rodzaju należy podejmować we współpracy ze specjalistą. Właściwe dobranie mocy i dopasowanie soczewek jest niezwykle istotne dla zdrowia, komfortu i funkcjonowania Twoich oczu.

 

Niczego w tym artykule nie należy interpretować jako porady lekarskiej, nie ma on także na celu zastąpienia zaleceń lekarskich. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.

Więcej artykułów

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.