Przy dbaniu o zdrowie oczu jest coś, z czym na co dzień mierzymy się wszyscy. To sezonowe wyzwania związane przede wszystkim z pogodą. Zimą mamy do czynienia z zimnym, suchym powietrzem, gdy jesteśmy na zewnątrz, i suchym, ciepłym powietrzem, gdy przebywamy w pomieszczeniu. Działania zewnętrzne mogą wysuszać oczy. Na wysuszanie oczu narażone są szczególnie osoby noszące soczewki kontaktowe. Co zrobić, by warunki atmosferyczne nie zagrażały oczom? Oto garść porad.
Zacznij od wyboru soczewek dopasowanych do Twojej wady wzroku i Twojego stylu życia
Jeśli chcesz zacząć nosić soczewki kontaktowe, udaj się do specjalisty na badanie wzroku i dobór odpowiednich soczewek. Tylko właściwie dobrane soczewki pozwolą na korekcję danej wady wzroku, a przy tym zapewnią komfort noszenia i ogólny dobry stan zdrowia oczu. W czasie rozmowy ze specjalistą możesz pytać, o co chcesz – to przede wszystkim czas na poznanie Twojego stylu życia, oczekiwań odnośnie soczewek oraz na rozwianie Twoich ewentualnych wątpliwości. Dzięki Twoim informacjom specjalista dobierze najlepsze dla Ciebie soczewki.
Dbaj o prawidłowe przechowywanie soczewek
Ciepło w pomieszczeniach może powodować zarówno wysuszanie oczu, jak i skóry. Stosowanie kropli nawilżających do oczu (a kremu nawilżającego na skórę) może pomóc w łagodzeniu uczucia suchości, zwłaszcza w okresie zimowym. Soczewki kontaktowe, aby były wygodne i komfortowe w noszeniu, muszą pozostać wilgotne. By zapewnić soczewkom trwałość i właściwy poziom nawilżenia, należy przechowywać je w specjalnym, szczelnie zamkniętym pojemniczku wypełnionym odpowiednim płynem do pielęgnacji.
Chroń oczy
Czy wiesz, że korzystanie z czapek i okularów przeciwsłonecznych zimą pomaga zapobiegać wysychaniu oczu? Noszenie okularów przez cały rok, nawet w pochmurną pogodę, nie tylko chroni oczy przed podmuchami wiatru, lecz także przed szkodliwym działaniem promieni UV.
Choć może się wydawać, że zimą słońce świeci słabiej, wcale tak nie jest. Mimo że w zimowych miesiącach słońce jest dalej od Ziemi, promienie UV zimą mogą oddziaływać na oczy silniej niż w czasie wiosny czy lata. Odbijanie się słońca od lodu lub świeżego śniegu może być bardzo szkodliwe dla oczu. Długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV może przyczynić się w dłuższej perspektywie do uszkodzenia oczu, np. do ślepoty śnieżnej, zwyrodnienia plamki żółtej, a nawet zaćmy. Ponadto skóra wokół oczu jest szczególnie podatna na niektóre nowotwory, dlatego ważne jest zapewnianie jej i oczom odpowiedniej ochrony przez cały rok.
Ciekawostka: Czy wiesz, że gdy jesteś na większych wysokościach, promieniowanie UV zwiększa się o 3% na każde 400 metrów wysokości? Oprócz tego około 80% promieniowania UV jest odbijane przez śnieg i chmury!
Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą w dbaniu o zdrowie oczu zimą. Jeśli masz konkretne pytania dotyczące soczewek kontaktowych lub chcesz uzyskać więcej informacji na temat zimowej ochrony oczu, koniecznie skontaktuj się z okulistą.