Pierwsze spojrzenie w oczy swojego dziecka jest jednym z najbardziej zapadających w pamięć momentów w życiu. Obserwujesz mały dziecięcy nosek, malutkie usta, ale czy wiesz, jak Twoje dziecko widzi?

Pierwsze spojrzenie w oczy swojego dziecka jest jednym z najbardziej zapadających w pamięć momentów w życiu. Obserwujesz mały dziecięcy nosek, malutkie usta, ale czy wiesz, jak Twoje dziecko widzi? Przeczytaj ten tekst, aby dowiedzieć się, w jaki sposób rozwija się wzrok niemowląt. 

Jak niemowlęta widzą po urodzeniu?

Gdy po raz pierwszy trzymasz swoje nowo narodzone dziecko, ono widzi cię w czarno-białych barwach, i tylko wtedy, gdy znajduje się w odległości ok. 20-30 cm od twojej twarzy. Wynika to z faktu, że komórki nerwowe w mózgu i siatkówce dziecka nie są jeszcze w pełni rozwinięte i pozwalają mu kontrolować widzenie w sposób ograniczony. Wprawdzie fizyczna struktura oka niemowlęcia zawiera wszystko, czego potrzebuje dziecko, aby wraz z naturalnym rozwojem widzieć poprawnie, jednak warto wiedzieć, że pewne kwestie związane z widzeniem to zachowania wyuczone. Nie sposób ich przyspieszyć, potrzeba na nie czasu. Dobrym przykładem jest tutaj widzenie obuczone, w którym oczy pracują wspólnie. Jego prawidłowe opanowanie trwa kilka miesięcy.

Czy niemowlęta rozpoznają rodziców?

Odpowiedź na to pytania nie jest do końca znana. Badania sugerują, że w ciągu kilku dni po urodzeniu noworodki wolą patrzeć na mamę. Ponieważ jednak silniej polegają na węchu i słuchu niż na wzroku, możliwe jest, że nawet, jeśli nie rozpoznają twarzy rodziców, doskonale rozpoznają ich po zapachu lub głosie.

Kiedy niemowlęta zaczynają widzieć wyraźnie?

W pierwszym miesiącu życia dziecka jego wzrok jest niewyraźny, lekko rozmyty. Nawet do zobaczenia światła niemowlę potrzebuje aż 50 razy silniejszego jego natężenia niż dorosły człowiek. Jeśli więc chcesz pozostawić w pokoju śpiącego dziecka przyćmione światło, możesz to zrobić bez obaw, że poświata może je obudzić.

Maksymalnie po trzech miesiącach od urodzenia dziecko uczy się przenosić wzrok z jednego obiektu na drugi bez konieczności poruszania głową. Koordynacja ruchowa oko-ręka oraz widzenie kolorów rozwijają się w ciągu pierwszych 4 miesięcy życia. Pierwszym kolorem, jaki zobaczy dziecko, będzie czerwony. Aby wzrok dziecka stał się podobny do widzenia dorosłych, potrzeba około 6-8 miesięcy. Ostatnim etapem rozwoju widzenia u niemowląt jest umiejętność skupienia się i postrzegania głębi przy użyciu tylko jednego oka (tzw. widzenie jednooczne).

Co mogę zrobić, aby rozwijać wzrok mojego dziecka?

Możesz wspomagać rozwój wzroku dziecka za pomocą angażowania go w odpowiednie do jego wieku aktywności wzrokowe. Pierwsze zabawki dziecka powinny dostarczać przede wszystkim bodźców wzrokowych. Od około 4-6 tygodnia życia możesz zacząć używać biało-czarnych kart z rysunkami, a także książeczek i zabawek w żywych kolorach: czerwonym, żółtym, zielonym i niebieskim. Dziecko z pewnością zwróci uwagę na proste, większych rozmiarów rysunki, wzory, a także wyraźnie zaznaczone kontury.

Ponadto, zgodnie z jednym z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, u dzieci karmionych piersią zaobserwowano lepsze wyniki widzenia stereoskopowego. Według badaczy karmienie piersią w okresie niemowlęcymi przynosi długoterminowe korzyści dla prawidłowego rozwoju narządu wzroku dzięki wyższemu stężeniu kwasu tłuszczowego DHA w ludzkim mleku.

Najlepszym sposobem, aby upewnić się, że wzrok Twojego dziecka rozwija się prawidłowo, jest udanie się do pediatry lub licencjonowanego okulisty zaraz po urodzeniu, a następnie na kontrole widzenia raz na pół roku.

Więcej postów na blogu

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.