Jeśli pracujesz na komputerze przez cały dzień, z pewnością wiesz, że twoje oczy pod koniec dnia są już bardzo zmęczone. Gdy zauważysz objawy takie jak zmęczenie oczu, ogólne zmęczenie, bóle głowy, a nawet niewyraźne widzenie, może to być spowodowane tzw.
syndrom widzenia komputerowego

Jeśli pracujesz na komputerze przez cały dzień, z pewnością wiesz, że twoje oczy pod koniec dnia są już bardzo zmęczone. Gdy zauważysz objawy takie jak zmęczenie oczu, ogólne zmęczenie, bóle głowy, a nawet niewyraźne widzenie, może to być spowodowane tzw. syndromem widzenia komputerowego.

Częstymi dolegliwościami zdrowotnymi wśród osób pracujących przy komputerze są problemy związane ze wzrokiem. W zależności od natężenia, dolegliwości te mogą wpływać na wydajność pracy.

Poniżej opisujemy 9 wskazówek, które przyniosą ulgę osobom na co dzień pracującym przy komputerze.

 • Wizyta kontrolna u lekarza okulisty: Pierwszy krok to zapobieganie ewentualnym dolegliwościom oraz sprawdzenie ogólnej kondycji narządu wzroku. Korzystanie z urządzeń elektronicznych, nie tylko komputera, lecz także telefonu komórkowego, tabletu czy czytnika książek, wpływa na nasze oczy, dlatego warto skontrolować je u lekarza.
 • Poznaj regułę 20/20/20: Rób sobie przerwy od patrzenia w monitor. Co 20 minut przez 20 sekund skupiaj uwagę na czymś oddalonym o 20 stóp (ok. pół metra).
 • Upewnij się, że mrugasz: Podczas pracy przy komputerze lub na urządzeniach elektronicznych bardziej skupiamy wzrok, dlatego znacznie mniej mrugamy. Mruganie jest jednak niezwykle ważne, ponieważ to dzięki niemu w oczach utrzymuje się wilgoć, która zapobiega zespołowi suchego oka.
 • Rób sobie krótkie przerwy: Większość ludzi ma tylko jedną 20-miutową przerwę w ciągu dnia pracy. Podczas pracy przy komputerze oraz na innych urządzeniach elektronicznych, krótkie i częste przerwy mogą nie tylko pomóc oczom odpocząć, lecz także wpłynąć na wydajność pracownika. Polecamy co godzinę wstać, rozprostować się i chwilę pochodzić.
 • Zmień położenie monitora: Zgodnie znacznie lepiej patrzy się na ekran komputera pod kątem w dół. Zaleca się, aby monitor komputera znajdował się 10-12 cm poniżej poziomu oczu (mierzone od środka ekranu) oraz od 50 do 70 cm od oczu.
 • Zwróć uwagę na źródło światła: Upewnij się, że ekran komputera, na którym pracujesz, znajduje się z dala od górnego oświetlenia fluorescencyjnego – dzięki temu unikniesz odblasków na monitorze. Odblasków od światła zewnętrznego unikniesz, używając zasłon, odblasków od światła lampy zaś – używając lampy podłogowej zamiast górnego oświetlenia.
 • Dostosuj ustawienia jasności w komputerze: Regulacja ustawień jasności monitora może pomóc w uniknięciu znacznego wysiłku oczu. Reguluj jasność ekranu tak, aby pasowała do światła wokół ciebie. Jeśli ekran wygląda jakby był źródłem światła, to znaczy, że jest zbyt jasny. Jeśli wygląda nudno i szaro, oznacza to, że jest zbyt ciemno. Warto wiedzieć, że także rozmiar tekstu i kontrast może pozytywnie lub negatywnie wpływać na nasz wzrok. Czytanie ciemnych liter na jasnym tle jest dla oczu zdecydowanie przyjemniejsze i miej męczące niż czytanie jasnych liter na ciemnym tle.
 • Sprawdź regulację krzesła: Właściwa regulacja krzesła, na którym siedzisz podczas pracy przy komputerze, wpływa nie tylko na kręgosłup, lecz także na zmęczenie oczu. Krzesła powinny być wygodne, dostosowane do ciała. Podczas pracy stopy powinny płasko spoczywać na podłodze. Podłokietniki na odpowiedniej wysokości zapewnią wsparcie prawidłowej postawie podczas pisania.
  Uwaga: Kobiety podczas pracy przy komputerze bardzo często zakładają nogę na nogę. Jest to pozycja, która negatywnie wpływa na postawę ciała, może też powodować bóle, a nawet doprowadzić do zwyrodnień kręgosłupa.
 • Zapytaj okulistę o okulary do pracy przy komputerze: Okulista może przepisać receptę na okulary przeznaczone do pracy przy komputerze. Okulary mogą pomóc uniknąć zmęczenia oczu. Nawet jeśli korzystasz z okularów wyłącznie do pracy przy komputerze, stosuj się do powyższych rad, aby dbać o swoje oczy.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się dla Ciebie (i twojego wzroku) pomocne. Jeśli sądzisz, że syndrom widzenia komputerowego może dotyczyć właśnie Ciebie lub chciałbyś zbadać swój wzrok, udaj się na wizytę do okulisty. Najbliższy gabinet specjalisty znajdziesz, korzystając z lokalizatora CooperVision.

Więcej postów na blogu

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.