Dlaczego niemal każda osoba po 40. roku życia potrzebuje korekcji wzroku?

Upływający czas nie jest obojętny dla naszych oczu, podobnie jak dla innych narządów i części naszego ciała. Tak jak w całym naszym organizmie, tak i w oczach zachodzą rozmaite procesy, reakcje i zmiany.

Jedna z nich to prezbiopia zwana starczowzrocznością, czyli starzenie się układu wzrokowego. Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z jej istnienia, choć dotyczy wszystkich po 40. roku życia. Prezbiopia to w pełni fizjologiczny i naturalny proces, który zachodzi w oczach każdego człowieka i daje o sobie znać po 40. roku życia w postaci kłopotów z wyraźnym widzeniem z bliska, szczególnie przy niekorzystnym oświetleniu. Lektura książki lub codziennej prasy, wybór dań z menu w restauracji czy odczytanie smsa zaczynają sprawiać trudność. Mimo, że odsuwamy od siebie oglądany obraz, tak by stał się wystarczająco wyraźny, mamy wrażenie „zbyt krótkich rąk”. Kłopoty te odczuwają w zasadzie wszyscy ludzie po 40. roku życia niezależnie od tego, jaką wadę wzroku mieli wcześniej, a nawet wtedy, gdy jej nie mieli.

Pogarszający się wzrok może być przyczyną dyskomfortu i trudności w codziennym funkcjonowaniu. Mimo, że prezbiopia jest zjawiskiem powszechnym, to w prosty sposób można przeciwdziałać jej objawom za pomocą odpowiedniej metody jej korekcji.

soczewki kontaktowe dla prezbiopow

Czym jest prezbiopia zwana starczowzrocznością?

Prezbiopia, czyli starczowzroczność, jest naturalnym zjawiskiem starzenia się układu wzrokowego i dotyka wszystkich ludzi, którzy przekroczyli czterdziestkę. Proces ten ma swój początek już w dzieciństwie, ale jego pierwsze sygnały wychwytujemy właśnie w okolicach 40 roku życia. Kiedy dobiegamy do sześćdziesiątki, prezbiopia osiąga punkt kulminacyjny. Prezbiopii nie można ani spowolnić, ani zatrzymać, nie można jej też uniknąć.

Jej istota polega na tym, że z biegiem lat soczewki znajdujące się w naszych oczach tracą swą pierwotną elastyczność. Co za tym idzie pogarsza się ich zdolność do akomodacji, czyli umiejętności polegającej na wyostrzaniu obiektów znajdujących się w różnych odległościach. Pogarszający się wzrok, a przede wszystkim trudności z wyraźnym widzeniem przedmiotów położonych blisko nas, to właśnie efekt starzenia się oczu - objaw prezbiopii. Może się on okazać przyczyną naszych kłopotów podczas wykonywania prozaicznych czynności takich, jak czytanie, pisanie na klawiaturze komputera czy telefonu, znacznie utrudniając nam codzienne funkcjonowanie.

Czy cierpisz na prezbiopię – sprawdź objawy!

Jeśli świętowanie czterdziestych urodzin masz już za sobą i od jakiegoś czasu pogarszający się wzrok utrudnia Ci funkcjonowanie, najprawdopodobniej prezbiopia dotknęła i Ciebie.

Możesz to sprawdzić odpowiadając na kilka prostych pytań:

  • Masz trudności z wyraźnym widzeniem obiektów znajdujących się w bliskiej odległości?
  • Musisz odsunąć gazetę, książkę lub menu w restauracji, by przeczytać ich treść?
  • Masz odruch odsuwania telefonu podczas oglądania zdjęć, pisania i odczytywania smsów?

Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, najprawdopodobniej problem prezbiopii dotyczy również Ciebie. Poza oczywistymi utrudnieniami, jakie ona niesie, może powodować dolegliwości takie, jak bóle głowy i zmęczenie oczu. By ich sobie oszczędzić, już dziś umów się na wizytę u specjalisty (okulisty lub optometrysty), który dobierze Ci odpowiednią korekcję. Będziesz mógł wybrać między korekcją okularami lub soczewkami kontaktowymi.

soczewki kontaktowe progresywne

Dlaczego soczewki kontaktowe to dobry wybór dla dojrzałej osoby?

Wydawać by się mogło, że okulary to nieodzowny element wizerunku osób dojrzałych. To jednak dość stereotypowe myślenie, być może ugruntowane faktem, że do niedawna nie istniały inne rozwiązania, które mogłyby zaradzić kłopotom ze wzrokiem związanym z wiekiem. Obecnie jest inaczej. Dopełnieniem tradycyjnych okularów lub ich alternatywą mogą być soczewki kontaktowe - szczególnie, że dostępne są soczewki multifokalne czyli takie, które zapewniają wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach osobom, które zmagają się z wyzwaniami jakie stawia przed nimi prezbiopia.

Częściej niż osoby dojrzałe użytkownikami soczewek kontaktowych są ludzie młodzi. Nie wynika to jednak z jakichkolwiek ograniczeń w tym zakresie, a jedynie z potrzeb, prowadzonego trybu życia i przyzwyczajeń. W przypadku stosowania soczewek kontaktowych nie istnieją bowiem ograniczenia wiekowe, a ich aplikacja, zdejmowanie i pielęgnacja nie powinny być kłopotliwe, nawet dla kogoś w podeszłym wieku. Ponadto można zdecydować się na soczewki jednodniowe, które nie wymagają zabiegów pielęgnacyjnych i mogą być stosowane na przemian z okularami, zależnie od potrzeb, stopnia, w jakim pogarszający się wzrok utrudnia codzienne funkcjonowanie oraz od upodobań użytkowników.

Wielu pacjentów, u których została stwierdzona prezbiopia, to ludzie w sile wieku, uprawiający sport, aktywni zawodowo i towarzysko. Stosowanie soczewek kontaktowych do korekcji zaburzeń ostrości widzenia wywołanych prezbiopią pozwala im cieszyć się doskonałym widzeniem zarówno przedmiotów położonych blisko, daleko, jak i w odległościach pośrednich. Dzięki temu nie muszą stosować dwóch par okularów- jednych do bliży, drugich do dali lub mogą stosować je na zmianę z okularami progresywnymi. Przede wszystkim jednak używanie soczewek kontaktowych pomaga im uniknąć pewnych niedogodności związanych z noszeniem okularów (parowanie szkieł, ograniczone pole widzenia, odciski na nosie, etc.), a tym samym pozwala zachować dotychczasowe tempo życia.

Bez względu na wiek pacjenta kluczem do jego komfortu jest profesjonalny dobór soczewek kontaktowych uwzględniający nie tylko wadę wzroku, lecz także indywidualne potrzeby i preferencje.

soczewki multifokalne coopervision

Jakie soczewki kontaktowe poleci specjalista, czyli krótko o soczewkach multifokalnych

Zaburzenia ostrości widzenia z bliska, jakie wywołuje prezbiopia koryguje się za pomocą okularów do czytania lub, jeśli osoba potrzebuje okularów do chodzenia, okularów progresywnych. Z powodzeniem można je zastąpić multifokalnymi soczewkami kontaktowymi. Unikatowa konstrukcja tych soczewek zapewnia doskonałą ostrość widzenia tak z bliska, jak i z daleka ułatwiając ich użytkownikom osiągnięcie takiej samej jakości widzianego obrazu, jak w młodości.

Multifokalne soczewki kontaktowe zaprojektowano z myślą o osobach, które cenią sobie jakość, wygodę, bezpieczeństwo oraz swobodę funkcjonowania i mimo upływu lat chcą zachować ostrość widzenia i dotychczasową aktywność. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, soczewki multifokalne zapewniają doskonałe nawilżenie oczu i optymalny stopień ich dotlenienia. Zapobiega to wysychaniu śluzówki oraz podrażnieniom oczu pozwalając zachować komfort na najwyższym poziomie.

Warto pamiętać, że korekcję wady wzroku, osiągnięcie pożądanej ostrości widzenia i zachowanie komfortu umożliwia jedynie profesjonalny dobór soczewek kontaktowych z  pomocą specjalisty (okulisty lub optometrysty) oraz ich zakup w renomowanych salonach optycznych.

Więcej postów na blogu

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.