Nie popadaj w rozpacz, jeśli właśnie usłyszałeś diagnozę: astygmatyzm. To nieprawda, że jesteś skazany na noszenie okularów lub twardych soczewek kontaktowych.
soczewki kontaktowe

Nie popadaj w rozpacz, jeśli właśnie usłyszałeś diagnozę: astygmatyzm. To nieprawda, że jesteś skazany na noszenie okularów lub twardych soczewek kontaktowych. Specjalnie z myślą o astygmatykach powstały miękkie soczewki toryczne, które nie tylko niwelują wadę wzroku, ale też są bardzo komfortowe w noszeniu.

Astygmatyzm to wada wzroku polegająca na zmienionej geometrii powierzchni oka. U osoby z prawidłowo zbudowanym narządem wzroku rogówka i soczewka mają kształt wycinka kuli. U astygmatyka natomiast przypominają fragment piłki do rugby, czyli mają podłużny kształt. W takim wypadku soczewka i rogówka tworzą obraz nieostry i rozmazany w jednym z kierunków, zamiast skupiać światło na siatkówce. Astygmatyzm powstaje wtedy, kiedy soczewka oczna bądź rogówka ulegają rozciągnięciu. Są podłużne zamiast okrągłe.

Najczęściej spotykaną postacią astygmatyzmu jest wada rogówki (astygmatyzm rogówkowy, który dotyka 98 procent przypadków). Zdarza się też tak, że ta wada wzroku może być skutkiem nieprawidłowego kształtu soczewki (tzw. astygmatyzm soczewkowy).

W efekcie osoba z tą przypadłością widzi nieostro w pewnych obszarach, może mieć problemy z czytaniem i dostrzeganiem szczegółów zarówno z bliska, jak i z daleka. Częstym objawem astygmatyzmu są nawracające bóle głowy, mrużenie i tarcie oczu, przekrzywienia głowy w celu dostrzeżenia zamazanych detali oraz częste mruganie, ponieważ osoby z tą wadą wzroku starają się uzyskać ostre widzenie poprzez nagłe zmiany ogniskowej. Osoba dotknięta astygmatyzmem może widzieć kształty gwiaździste jako okrągłe albo linie proste jako krzywe. Może się też zdarzać tak, że nie jest w stanie jednocześnie ostro widzieć linii pionowych i poziomych. Jeśli astygmatyzm nie zostanie odpowiednio szybko rozpoznany i skorygowany u małego dziecka – może doprowadzić do niedowidzenia jednego lub obojga oczu.

Astygmatyzm jest uciążliwą wadą wzroku, ale na szczęście łatwą do wykrycia i możliwą do skorygowania. Badanie wzroku jest bezbolesne. Okulista lub optometrysta obserwuje soczewkę i rogówkę przy użyciu specjalistycznych przyrządów, po czym dobiera odpowiednie okulary korygujące ze szkłami cylindrycznymi lub miękkie soczewki kontaktowe toryczne.

Pojawienie się na rynku miękkich torycznych soczewek kontaktowych było przełomem w korygowaniu astygmatyzmu. Takie soczewki zastąpiły używane dotąd szkła cylindryczne i tym samym sprawiły, że astygmatycy nie są dłużej skazani na chodzenie w okularach. Toryczne soczewki kontaktowe nie tylko poprawiają jakość widzenia, korygują wadę wzroku i po prostu podnoszą komfort życia, lecz także eliminują inne uciążliwe objawy, które często towarzyszą astygmatyzmowi, np. bóle głowy czy uczucia napięcia lub ciśnienia w oczach. Takie soczewki mogą jednocześnie korygować krótko- i dalekowzroczność.

Astygmatyzm jest wadą wzroku, która często występuje na podłożu dziedzicznym. Oznacza to, że na podstawie wywiadu rodzinnego można ustalić ryzyko pojawienia się tej wady i odpowiednio szybko zgłosić się na badania. Dzięki szybkiemu działaniu można nie tylko poprawić jakość swojego (lub dziecka) życia, ale też w skrajnych przypadkach uratować wzrok. Dlatego nie warto ignorować symptomów, które mogą wskazywać na wystąpienie astygmatyzmu i najlepiej jak najszybciej udać się do specjalisty. Zdiagnozuje on problem i w sposób profesjonalny dobierze odpowiednie soczewki kontaktowe. Nie jest to tak łatwe zadanie, jak w przypadku wybierania zwykłych soczewek, dlatego niezmiernie istotny jest kontakt z odpowiednim specjalistą oraz przeprowadzenie szczegółowego badania wzroku.

Więcej postów na blogu

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.