Czy wiesz, że jeden dzień na stoku narciarskim może okazać się bardziej szkodliwy dla oczu niż jeden dzień na plaży?

Czy wiesz, że jeden dzień na stoku narciarskim może okazać się bardziej szkodliwy dla oczu niż jeden dzień na plaży? Wielu ludzi z końcem lata lub słonecznej jesieni chowa swoje okulary przeciwsłoneczne. Aby oczy były zdrowe, a widzenie ostre, ochrona przed promieniowaniem UV jest niezbędna przez cały rok, dlatego zimą także należy chronić oczy przed słońcem, nosząc okulary przeciwsłoneczne.

Dlaczego promienie słoneczne w zimie są groźne dla wzroku?

Promienie UV „dostają się” do oczu zarówno z góry, jak i z dołu – zwłaszcza w zimie. Śnieg odbija blisko 80% promieni słonecznych, podczas gdy piasek na plaży jedynie 15%. Matematyka jest więc prosta – podczas jazdy na nartach na ośnieżonym stoku oczy są blisko 5 razy bardziej narażone na promieniowanie UV. Z czego to wynika, skoro to latem słońce świeci mocniej? Im wyżej znajduje się stok, „cieńsze” staje się powietrze. Im cieńsze jest powietrze, tym większa łatwość przedostawania się przez nie promieniowania ultrafioletowego. Im wyżej zatem jesteśmy, tym nasze oczy są narażone na silniejsze promieniowanie UV.

W czasie pochmurnej pogody, kiedy wydaje nam się, że słońca jest jak na lekarstwo, także okazuje się, że promieniowanie UV zagraża naszym oczom. Wprawdzie widzialność światła słonecznego jest znikoma, jednak promieniowanie UV przedostaje się przez chmury. Warto więc korzystać z okularów przeciwsłonecznych nawet wtedy, kiedy słońce jest schowane za chmurami.

Nawet jeśli ferii zimowych nie spędzasz na górskich stokach, dbaj o swoje oczy i noś okulary przeciwsłoneczne. Wybieraj takie, które blokują 99-100% promieni UVA i UVB. Warto wiedzieć, że szkła polaryzowane i lustrzane o bursztynowym odcieniu poprawiają kontrast widzenia i minimalizują odbicia promieni słonecznych od śniegu. Także wiele soczewek kontaktowych, np. Clariti 1day lub MyDay produkowanych przez CooperVision, jest wyposażonych w filtry UV chroniące oczy.

Długotrwałe narażenie oczu na działanie promieni UV w zimie może spowodować krótkotrwałe zaburzenia widzenia, takie jak na przykład ślepota śnieżna, a nawet trwałe uszkodzenia oczu, jak chociażby zwyrodnienie plamki żółtej czy zaćmę.

 

Więcej postów na blogu

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.