Znaczna część ludzi chciałaby, żeby ich rzęsy były długie, gęste i ciemne. Dzięki temu ich spojrzenie wydawałoby się bardziej intrygujące. Rzęsy służą jednak czemuś znacznie ważniejszemu niż podkreślanie urody.

Znaczna część ludzi chciałaby, żeby ich rzęsy były długie, gęste i ciemne. Dzięki temu ich spojrzenie wydawałoby się bardziej intrygujące. Rzęsy służą jednak czemuś znacznie ważniejszemu niż podkreślanie urody. Odgrywają bowiem bardzo ważną rolę w ochronie oczu.

Zmniejszają przepływ powietrza

Wszystkie ssaki mają wilgotne oczy. Wynika to z faktu, że każdy ssak ma w oczach specjalny film łzowy, który chroni oczy, dostarcza składniki odżywcze do oka i załamuje światło w taki sposób, abyśmy mogli wyraźnie widzieć. Przepływ powietrza może jednak być przyczyną nadmiernej wilgoci w oczach, przez co oczy są narażone na zwiększone działanie czynników zewnętrznych (np. kurzu czy piasku).  Zadaniem rzęs jest zminimalizowanie przepływu nadmiernej ilości powietrza do gałki ocznej.

Ciekawostka: Według badań opublikowanych w Journal of the Royal Society Interface okazuje się, że rzęsy ssaków, niezależnie od ich wielkości, to zawsze jedna trzecia długości oka zwierzęcia.

Utrzymywanie wilgoci

Rzęsy utrzymują prawidłowe nawilżenie oczu, zmniejszając ilość przepływającego przez nie powietrza. Odpowiadają również za to, aby do naszych oczu nie dostawał się pot czy deszcz. Ich prawidłowe działanie jest możliwe dzięki specyficznemu kształtowi.

Filtr światła słonecznego

Zbyt dużo światła słonecznego może być szkodliwe dla oczu. Choć rzęsy nie odfiltrowują całego niebezpiecznego promieniowania, przez co okulary przeciwsłoneczne są wskazane dla lepszej ochrony oczu, to pomagają chronić oczy przed bardzo jasnym światłem słonecznym.

Sygnalizator niebezpieczeństwa

Podobnie jak wąsy kota, rzęsy działają jak czujniki, dzięki którym mózg wie, że lada chwila może nadejść niebezpieczeństwo. Na pewno zauważyliście, że kiedy coś jest w bliskim kontakcie z rzęsami, pojawia się odruch zamknięcia powiek.

Niektórzy ludzie wierzą w magiczną moc rzęs. Istnieje nawet przesąd, że kiedy rzęsa wypadnie i zostanie na policzku, można wtedy pomyśleć życzenie. Czy to prawda, czy nie, nie możemy powiedzieć z całą pewnością. Jedno jest natomiast pewne: rzęsy sprawiają, że nasze oczy są bezpieczne. Czy to w pewnym sensie nie jest magia, że za bezpieczeństwo narządu wzroku odpowiadają takie pozornie nieistotne włoski?

Więcej postów na blogu

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.