Wiemy, że wzrok jest potężnym zmysłem. Wiemy też, po co nam rzęsy, ale co z brwiami? Okazuje się, że brwi również mają wielką moc – dzięki nim chronione są oczy.
brwi

Wiemy, że wzrok jest potężnym zmysłem. Wiemy też, po co nam rzęsy, ale co z brwiami? Okazuje się, że brwi również mają wielką moc – dzięki nim chronione są oczy.

Brwi są jak filtr i wodociąg jednocześnie. Ich zaokrąglony kształt pomaga w usuwaniu zanieczyszczeń (np. potu, deszczu, śniegu czy kurzu), które mogłyby dostać się do oczu, oraz w utrzymaniu właściwego poziomu wilgoci oczu. Z punktu widzenia anatomii czoło i brwi współpracują z powiekami i rzęsami, by jak najlepiej chronić oczy przed różnorodnymi czynnikami zewnętrznymi.

Ochrona oczu jest najważniejszym zadaniem brwi. Czemu jeszcze służą te włochate cuda nad naszymi oczami?

Przeprowadźmy eksperyment. Stań przed lustrem i wyobraź sobie, jak wyglądasz bez brwi. Czy uważasz, że Twoja rodzina i przyjaciele rozpoznają Cię bez brwi? Otóż jest spora szansa, że rozpoznanie Cię będzie utrudnione, przynajmniej na początku. Skąd to wiemy? Badania opublikowane w Journal of Vision w czerwcu 2013 roku nie pozostawiają wątpliwości – brak brwi zakłóca zdolność mózgu do prawidłowego rozpoznania twarzy.  


Dlaczego brwi są bardzo ważne dla rozpoznawania twarzy?

Naukowcy z California State University przeprowadzili badania, które miały wykazać rolę oczu i ich okolic w rozpoznawaniu twarzy. Aby zbadać możliwości poznawcze, poprosili uczestników badania, by zdecydowali, czy zdjęcia dwóch twarzy pokazane jeden po drugim to ta sama osoba, czy różne osoby. Gdy na jednym zdjęciu cyfrowo usunięto brwi, wielu badanych twierdziło, że jest to inna osoba od tej pokazanej chwilę wcześniej. Skąd taki efekt? Okazuje się, że brwi są kluczem do komunikacji niewerbalnej i to głównie za ich pomocą można dokonywać szybkich zmian w mimice.

Jak często jesteś w stanie powiedzieć, co ktoś myśli, biorąc pod uwagę wyłącznie wygląd oczu tej osoby?

Od szeroko otwartych, radosnych oczu, przez zmarszczone brwi sugerujące niezadowolenie – brwi, a dzięki nim także oczy, mogą „mówić” w wielu różnych tonach. Mowa ciała i mimika, czyli komunikacja niewerbalna, stanowią znaczną część naszej codzienności. Mogłoby się zdawać, że tak subtelne sygnały jak uniesienie czy zmarszczenie brwi nie mają zbyt dużego wypływu na postrzeganie innych, a jednak mają, w dodatku większy niż moglibyśmy sądzić. To w dużej mierze dzięki ułożeniu brwi możemy ocenić, czy ktoś jest rozbawiony, zdenerwowany, podekscytowany, niepewny i wiele, wiele więcej.

Brwi pomagają podkreślić wygląd

Jak myślisz, co wspólnego mają ze sobą te osoby?

Frida Kahlo
Groucho Marx
Eugene Levy
Cara Delevingne
Bruce Lee
Jet Li
Spock ze Star Treka
Mona Lisa, którą namalował Leonardo da Vinci

Wszystkie, bez wyjątku, prawdziwe lub fikcyjne, są znane dzięki swoim charakterystycznym brwiom lub przez ich brak, jak w przypadku Mony Lisy. Niezależnie od tego, jaki kształt nadajemy swoim brwiom, możemy za ich pomocą podkreślać swój wygląd i jednocześnie wpływać na nasz odbiór przez innych ludzi.

Pomyślcie tylko – czy gdybyśmy nie mieli brwi, nie mielibyśmy poczucia, że czegoś nam brakuje?
 

Więcej postów na blogu

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.