Czy można pływać w soczewkach kontaktowych?

Ferie zimowe trwają w najlepsze a czas ten sprzyja wyjazdom. Baseny w ośrodkach rekreacyjnych, jacuzzi czy ciepła woda w morzu w gorącym kraju zachęcają do kąpieli. Jeżeli nosisz soczewki kontaktowe możesz zastanawiać się, czy zdejmowanie ich przed zanurzeniem się w wodzie to konieczność. Niestety, mamy złe wiadomości. Pływanie w soczewkach kontaktowych niesie ze sobą wiele zagrożeń.

Dlaczego nie należy pływać w soczewkach

Zaleca się aby soczewki kontaktowe nie miały kontaktu z wodą. Nie przestrzegając tego zalecenia narażamy się na infekcje oczu, w tym tak poważne choroby min. zapalenie rogówki. Wywołują je mikroorganizmy żyjące w wodzie, np. Acanthamoeba, które potrafią przetrwać w przestrzeni pomiędzy okiem a soczewką kontaktową. Nawet po wyjęciu i oczyszczeniu soczewki nie możemy mieć pewności co do jej czystości. Acanthamoeba odporna jest na większość systemów dezynfekcji i potrafi przetrwać wiele dni wywołując infekcję a w skrajnych przypadkach może nawet powodować ślepotę.

A co z kąpielą w basenie?

Pływanie w soczewkach w basenie również odradzamy. Mimo, iż wiele bakterii zostaje zabitych przez chlor, jego dopuszczalne stężenie nie usunie ich wszystkich. Dodatkowo, mogą pojawić się problemy, jeżeli soczewka będzie miała styczność z chlorowaną wodą. Najczęstsze to podrażnienie oczu i trudność ze zdjęciem soczewki z oka.

Jak chronić oczy?

Pamiętaj, aby każdorazowo zdjąć soczewki przed kontaktem z wodą, nawet gdy tylko bierzesz prysznic. Jeżeli potrzebujesz korekcji widzenia podczas pływania warto pomyśleć o okularach pływackich ze szkłami korekcyjnymi i filtrem UV, aby dodatkowo ochronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem.

Basen, zabawy w wodzie, relaksująca kąpiel w wannie są świetnymi sposobami na odpoczynek i  spędzanie czasu zarówno w ziemie jak i latem. Pamiętaj tylko aby zawsze przed kontaktem z wodą zdjąć soczewki!

Więcej postów na blogu