Jak wiadomo, latem należy nosić okulary przeciwsłoneczne. Ale czy wiesz, że powinno się je nosić także zimą ?

Być może wydaje Ci się, że promienie słoneczne zimą działają słabiej, ale tak nie jest. Niektóre uwarunkowania pogodowe związane z zimą mogą wręcz pogorszyć efekty promieniowania UV. Promieniowanie słoneczne odbite od lodu albo świeżego śniegu może być szkodliwe dla oczu, a długa ekspozycja na promieniowanie UV może wywołać ślepotę śnieżną, zwyrodnienie plamki żółtej a nawet zaćmę. Skóra wokół oczu jest wyjątkowo podatna na niektóre nowotwory skórne, dlatego ochrona oczu zimą jest tak bardzo ważna.

Czy wiesz, że im wyżej nad poziomem morza, tym powietrze przepuszcza więcej światła ? Dlatego właśnie, jeśli jesteś w górach na nartach, pamiętaj o tym, aby chronić oczy. Promieniowanie UV wzrasta o 3% co 400 m wysokości a aż 80% promieniowania UV jest odbijane przez śnieg i chmury w trakcie pochmurnego dnia. Zawsze staraj się chronić oczy przy pomocy gogli lub okularów przeciwsłonecznych zakrywających oczy także z boku.

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, masz łatwiejszą sytuację, gdyż nie musisz się martwić o korekcję wzroku poprzez okulary przeciwsłoneczne. Ponadto, soczewki kontaktowe mogą zawierać filtr UV, który daje dodatkową ochronę przed promieniami, którym udało się prześliznąć pod okulary przeciwsłoneczne. Soczewki kontaktowe Avaira® firmy CooperVision® są wykonane z materiału silikonowo-hydrożelowego, który zawiera filtr UV. Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat ochrony oczu zimą, porozmawiaj ze swoim lekarzem okulistą.

Informacje zawarte w tym blogu nie stanowią porady lekarskiej ani jej nie zastępują. Po szczegółową poradę prosimy zgłosić się do lekarza okulisty.

Więcej postów na blogu

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.