Każdy je kiedyś słyszał: nie siadaj za blisko telewizora, popsujesz oczy albo nie patrz w słońce, bo oślepniesz. Jest nieskończenie wiele takich zaleceń, ale które z nich są prawdziwe a które nie? Przeczytaj, żeby wreszcie poznać prawdę.
Fakty i mity na temat oczu

Każdy je kiedyś słyszał: nie siadaj za blisko telewizora, popsujesz oczy albo nie patrz w słońce, bo oślepniesz. Jest nieskończenie wiele takich zaleceń, ale które z nich są prawdziwe a które nie? Przeczytaj, żeby wreszcie poznać prawdę.

MIT: Siedzenie blisko telewizora psuje wzrok.

FAKT: Nie ma żadnego dowodu na to, że siadanie blisko telewizora może uszkodzić wzrok. Natomiast jeśli siadasz naprawdę blisko, może to znaczyć, że jesteś krótkowidzem.

MIT: Czytanie przy przytłumionym świetle psuje wzrok.

FAKT: Czytanie w takich warunkach może zmęczyć lub nadwerężyć oczy, nie uszkodzi jednak trwale wzroku.

MIT: Jeśli zrobisz zeza, to może ci tak zostać.

FAKT: Robienie zeza może spowodować dyskomfort albo ból głowy, ale zez nie zostanie. Jeśli jednak oczy Twojego dziecka zezują przez cały czas, zabierz go do okulisty. Jeśli to wada, nie przejdzie bez leczenia.

MIT: Używanie nocnej lampki powoduje u dziecka krótkowzroczność.

FAKT: Lampka nocna nie spowoduje wady wzroku. Może natomiast pomóc dziecku w kształceniu ostrości wzroku i koordynacji oczu.

MIT: Patrzenie w słońce spowoduje, że uszkodzisz oczy.

FAKT: Mówiąc wprost, to zawsze jest zły pomysł, żeby patrzeć bezpośrednio na słońce. Intensywne promieniowanie ultrafioletowe (UV) może spowodować utratę wzroku i jest łączone z takimi chorobami oczu jak retinopatia słoneczna, dystrofia rogówki czy zwyrodnienie plamki żółtej. Bardzo groźne może być patrzenie na słońce w czasie zaćmienia, bo światło zwężające nasze źrenice jest ograniczone, więc niebezpieczne promieniowanie dociera do nieprzygotowanych na nie oczu. Jeśli martwi Cię promieniowanie UV, poszukaj soczewek kontaktowych blokujących promieniowanie ultrafioletowe.

MIT: Używanie słodzików czyni oczy wrażliwszymi na światło.

FAKT: Co zaskakujące, to przekonanie jest prawdziwe. Niektóre sztuczne słodziki mogą sprawić, że oczy są wrażliwsze na światło. Inne substancje mające podobne działanie to antybiotyki, leki na obniżenie ciśnienia, leki cukrzycowe, moczopędne i doustne środki antykoncepcyjne.

MIT: Używanie soczewek kontaktowych osłabia wzrok, bo rozleniwiają oczy.

FAKT: Soczewki kontaktowe nie mogą osłabić wzroku. Moc soczewek przepisana przez okulistę może się zmieniać, ale nie ma to nic wspólnego z soczewkami. Źle dopasowane soczewki mogą jednak uszkodzić rogówkę, więc na dopasowanie należy udać się do certyfikowanego optyka–optometrysty.

MIT: Dwójka niebieskookich rodziców nie może mieć brązowookiego dziecka.

FAKT: Mimo że bardzo rzadko, ale może się tak zdarzyć. Kolor oczu jest często używany przy pokazywaniu mechanizmów genetycznych, ale sam mechanizm jest bardziej skomplikowany niż zależności pomiędzy cechami dominującymi a recesywnymi, umożliwiając dodatkowe kombinacje i rezultaty krzyżowań.

Następnym razem, kiedy ktoś mówi, żebyś usiadł dalej od telewizora albo włączył światło do czytania, możesz grzecznie odmówić, powołując się na fakt, że to po prostu mit.

Więcej postów na blogu

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.