Mówi się, że jeśli codziennie zje się jabłko, będzie można zapomnieć o wizytach u lekarza. A czy prawdą jest, że jedzenie marchewki korzystnie wpływa na wzrok i może nas uchronić od wizyt u okulisty?
Okazuje się, że to, co jemy, wpływa na nasze ogólne zdrowie, jak i na zdrowie oczu. Pewne zmiany wprowadzone do codziennej diety mogą pomóc opóźnić, a nawet uniemożliwić rozwój chorób oczu związanych z wiekiem, np. zwyrodnienia plamki żółtej czy zaćmy.
Jedz zielone (zwłaszcza ciemnozielone warzywa)
Dieta bogata w kolorowe owoce i warzywa wpływa na ogólny stan zdrowia, jak również na zdrowie oczu. Wielu ekspertów uważa, że bezpośredni wpływ na wystąpienie zaćmy ma brak równowagi pomiędzy obecnością wolnych rodników i przeciwutleniaczy w organizmie. Dwa wartościowe dla oczu przeciwutleniacze, czyli luteina i zeaksantyna, znajdują się w ciemnozielonych warzywach, przede wszystkim w kapuście i szpinaku.
Tłuszcze są dobre (jeśli jesz te właściwe)
Nie wszystkie tłuszcze są sobie równe. Pewne kwasy tłuszczowe, takie jak kwasy tłuszczowe Omega-3 (DHA, EPA i ALA) działają zapobiegawczo przeciwko degeneracji plamki żółtej oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia jaskry. Naukowcy z Narodowego Instytutu Oka potwierdzają, że uczestnicy badania nad starzeniem się wzroku, u których poziom kwasów tłuszczowych Omega-3 w organizmie był wysoki, w ciągu 12 lat o 30% rzadziej niż pozostali zmagali się z rozwojem zwyrodnienia plamki żółtej.
Mniej znaczy więcej (zwłaszcza jeśli chodzi o sól)
Wytyczne rządowe wskazują, że norma spożycia sodu wynosi 2300 mg na dobę, czyli około jednej łyżeczki soli. Większość Amerykanów spożywa 3500 mg, z czego znaczna część pochodzi z wysoko przetworzonej żywności. Wiele osób wie, że dieta, w której występuje zbyt duża ilość soli, może wzmagać ryzyko chorób serca, jednak nie zdaje sobie sprawy z faktu, że wysokie spożycie soli może zwiększyć także ryzyko wystąpienia zaćmy.
Wprowadzenie zmian do swojego stylu życia i diety może być dla wielu osób trudne do wyobrażenia, jednak zapewniamy, że jest możliwe i bardzo satysfakcjonujące, szczególnie wtedy, gdy zaczyna się odczuwać pierwsze efekty zmian. Jeśli chcesz uzupełnić zdrową dietę składnikami niezbędnymi dla zdrowia oczu, możesz sięgnąć po suplementy diety z luteiną, które pomogą uzupełnić luki wartości odżywczych.
Jeśli rozumiesz, jak ważne dla ogólnego stanu zdrowia jest zdrowe odżywianie, ale nie jesteś pewien, w jakie składniki powinna być bogata Twoja dieta, aby dostarczać organizmowi niezbędnych wartości odżywczych, zapoznaj się z naszymi wskazówkami. I pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, by zacząć zmieniać swoje nawyki.
Oto 5 porad, dzięki którym poprawisz swoje nawyki żywieniowe i zwiększysz spożycie składników odżywczych:
Dodaj siemię lniane do swojej diety
Siemię lniane jest bogate w kwasy tłuszczowe Omega-3, niezbędne dla utrzymania zdrowia siatkówki.
Inne źródła to: łosoś, orzechy włoskie, soja, halibut.
Jako przekąskę wybieraj migdały
Migdały zawierają bogactwo witaminy E, która odgrywa ważną rolę w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia oczu. Dzięki niej oczy są także mniej narażone na mikrouszkodzenia, mogące wystąpić w środowisku wzroku.
Inne źródła to: nasiona słonecznika, oleje roślinne, pomidory, orzeszki piniowe.
Jedz truskawki
Truskawki są doskonałym źródłem witaminy C, a w porcji zawierają jej więcej niż pomarańcze. Dzięki diecie bogatej w witaminę C możesz zmniejszyć ryzyko rozwoju zaćmy.
Inne źródła to: słodka czerwona papryka, guawa, kiwi, pomarańcza.
Do posiłków dodawaj fasolę lub ryż brązowy
Fasola jest doskonałym źródłem cynku, który pomaga organizmowi wchłaniać witaminę A. Cynk jest także znany z ochrony oczu przed tzw. ślepotą nocną i zwyrodnieniem plamki żółtej.
Inne źródła to: owoce morza (skorupiaki i ryby), szpinak, ryż brązowy, wołowina i baranina, orzechy nerkowca
Jeśli możesz, zjedz obiad na świeżym powietrzu
Ponieważ słońce jest ogromnym źródłem witaminy D, warto jak najczęściej z niego korzystać! Witamina D redukuje ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej.
Inne źródła to: łosoś, mleko, jaja, grzyby