Soczewki dla alergików

Coraz więcej ludzi boryka się z problemem sezonowych alergii. Objawiają się one nie tylko uporczywym katarem i kichaniem, lecz także obrzękiem i przekrwieniem oczu, swędzeniem, pieczeniem i łzawieniem oraz ogólnym dyskomfortem utrudniającym funkcjonowanie.

Co powinny robić osoby noszące soczewki kontaktowe, kiedy alergie oczu nie oszczędzają?

Czy na czas nasilenia objawów alergii powinny zrezygnować z tego sposobu korekcji wzroku na rzecz okularów? A może istnieją rodzaje soczewek, które mogą być używane nawet przez osoby o wrażliwych oczach, uczulone na pyłki roślin?

Wiosną, kiedy przyroda  budzi się do życia, w powietrzu unosi się mnóstwo alergenów w postaci pyłków kwitnących drzew, krzewów i kwiatów. Dla wielu z nas oznacza to nieprzyjemne doznania utrudniające codzienne funkcjonowanie i znaczne obniżenie komfortu. Objawy alergii w obrębie oczu często powodują różne dolegliwości i wywołują nawet zapalenie spojówki.

W czasie tej pory roku dużo więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu: częściej spacerujemy i znacznie chętniej uprawiamy sport. Bieganie, jazda na rowerze czy na rolkach w soczewkach są znacznie wygodniejsze, a przede wszystkim bezpieczniejsze.

Fakt, że jesteśmy alergikami, nie musi jednak przesądzać o obniżeniu naszego komfortu przez rezygnację z soczewek kontaktowych i powrót do noszenia tradycyjnych okularów. Na rynku dostępne są różne rodzaje soczewek, a wśród nich te, które są odpowiednie dla alergików, o bardzo wrażliwych oczach.

Wielu ekspertów twierdzi, że soczewki kontaktowe mogą wspomagać nasze zmagania z czynnikami, które nas uczulają. Soczewki mogą bowiem skutecznie zabezpieczać oczy alergików, działając jak bariera przeciw alergenom.

soczewki dla alergików

Inni specjaliści są zdania, że w przypadku nasilenia reakcji alergicznych należy tymczasowo zaprzestać stosowania soczewek. Jeszcze inni uważają, że jest to konieczne jedynie wówczas, gdy alergie oczu w konsekwencji wywołują podrażnienia i stany zapalne, jak np. zapalenie spojówki.

Z całą pewnością jednak specjaliści w dziedzinie okulistyki i optometrii są zgodni co do typu soczewek, jakich powinni używać ludzie zmagający się z objawami sezonowych alergii. Zamiast soczewek wielorazowych polecają oni alergikom - w zależności od wady wzroku - różne rodzaje soczewek jednodniowych. Przewaga soczewek jednorazowych nad tymi przeznaczonymi do wielokrotnego użytku polega na tym, że zapewniają one najwyższy poziom higieny, a jednocześnie nie wymagają pielęgnacji. Zakładając każdego dnia nową, czystą i świeżą parę soczewek jednodniowych ograniczamy do minimum gromadzenie się na ich powierzchni alergenów, a także styczność uczulających substancji z naszymi oczami.

Ponadto, soczewki jednodniowe nie wymagają pielęgnacji, ani przechowywania w płynie dezynfekującym, który mógłby dodatkowo podrażniać oczy. Decydując się na zastąpienie soczewek wielorazowych jednodniowymi warto wybrać produkty silikonowo-hydrożelowe. Są one dobrze uwodnione, dzięki czemu zapobiegają suchości oczu i utrzymują film łzowy na optymalnym poziomie. Dodatkowo cechują się wysoką przepuszczalnością tlenu, a to z kolei ma znaczenie dla kondycji i zdrowego wyglądu naszych oczu.

Sezonowe alergie nie są bezwzględnym przeciwskazaniem do noszenia soczewek kontaktowych. Dzięki regularnym kontrolom u specjalistów (alergologa i okulisty) oraz przestrzeganiu zasad higieny większość pacjentów może nosić soczewki nawet w szczycie sezonu alergicznego.

Warto też stosować się do praktycznych porad, które mogą okazać się pomocne, gdy przyjdzie nam zmierzyć się z objawami alergii.

Oto niektóre z nich:

  • Nie trzyj oczu, nawet gdy swędzą i pieką — może to tylko nasilić nieprzyjemne objawy.

  • Używaj często soli fizjologicznej lub kropli nawilżających pełniących funkcję sztucznych łez. Wypłuczą one alergeny z Twoich oczu i przyniosą Ci ulgę.

  • Dbaj o higienę. Jak najczęściej myj ręce mydłem antybakteryjnym. W ten sposób ograniczysz dostęp alergenów do oczu.

  • Nigdy nie zasypiaj w soczewkach kontaktowych, zawsze zdejmuj je na noc.

  • W szczycie sezonu alergicznego ogranicz czas noszenia soczewek do minimum. Staraj się nosić je jedynie przez część dnia, kiedy są Ci niezbędne, np. w czasie uprawiania sportu lub spotkań towarzyskich.

  • Przed snem zawsze wykonuj demakijaż, używając hipoalergicznych kosmetyków.

  • Noś okulary przeciwsłoneczne.

  • Jeśli to konieczne, stosuj leki przeciw alergii. Aplikuj je zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza (zwykle 10-15 minut przed założeniem soczewek).

Jedynie ciężkie objawy alergiczne wymagają rezygnacji z noszenia soczewek kontaktowych na rzecz tradycyjnych okularów. Alergia sama w sobie nie jest przeciwskazaniem do stosowania soczewek jednak ważne, aby były one odpowiednio dobrane. Warto skonsultować się w tym zakresie z okulistą lub optometrystą, który poleci soczewki odpowiednie dla naszej wady wzroku i pozwalające na zachowanie komfortu, nawet gdy wystąpią u nas objawy sezonowej alergii.

Więcej postów na blogu

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.