Większość z nas wielokrotnie spotkała się z pojęciami takimi jak krótkowzroczność czy dalekowzroczność jednak w dalszym ciągu często zadawane jest pytanie „Czym jest astygmatyzm?”. Astygmatyzm jest często spotykaną wadą wzroku, którą może stwierdzić specjalista podczas badania. Wada ta wywoływana jest w większości przypadków przez nieregularny kształt rogówki, efektem czego jest powstanie niewyraźnego obrazu. Mimo, iż nie stwierdzono przyczyny występowania astygmatyzmu wiadomo, iż wada ta najczęściej występuje od urodzenia i  jest dziedziczona. W wielu przypadkach astygmatyzm występuje wraz z innymi wadami wzroku np. krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Czasami stwierdzana jest dopiero po zabiegach chirurgicznych przeprowadzanych na oku takich jak np. operacja zaćmy.

Jak zdiagnozować astygmatyzm?

Astygmatyzm jest zwykle diagnozowany we wczesnym okresie życia, dlatego tak ważne jest aby rodzice świadomi byli objawów i nie zapominali o kontrolnych badaniach wzroku wzroku również u młodszych dzieci. Objawy związane astygmatyzmem, które możemy zaobserwować to niewyraźne widzenie, bóle głowy, zmęczenie oczu po długotrwałej pracy lub np. czytaniu. Specjalista może wykryć astygmatyzm podczas prostego badania. 

Jakie metody korekcji są obecnie dostępne?

Tak jak większość wad wzroku również astygmatyzm można korygować na trzy sposoby:  tradycyjne okulary korekcyjne, zabieg chirurgiczny lub soczewki kontaktowe. Dotychczas osoby decydujące się na noszenie soczewek kontaktowych zmuszone były nosić soczewki twarde. Obecnie dostępna jest cała gama produktów dedykowanych dla osób z astygmatyzmem jak np. soczewki CooperVision Avaira Toric, Biofinity Toric czy też Proclear Toric. 

Pamiętaj, astygmatyzm jest powszechną wadą wzroku, bardzo łatwą do wykrycia. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej lub wykonać badanie zapytaj o to swojego optyka lub skontaktuj się ze specjalistom http://coopervision.pl/znajdzspecjaliste

 

 

Treści publikowane na Blogu nie stanowią porady lekarskiej oraz nie mają na celu zastąpienia wizyty u specjalisty. Na wszelkie dodatkowe pytania odpowiedzi powinien udzielić specjalista. 

Więcej postów na blogu

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.