Owłosione oczy, czerwone oczy, kocie oczy i krwawe łzy! To może brzmieć jak sceny z horroru, ale te naprawdę dziwaczne stany oczu faktycznie istnieją.
1 – Owłosiona gałka oczna
Włosy na ciele z pewnością mogą rozwijać się w dziwnych miejscach, ale czy wiesz, że mogą wyrosnąć także na oczach? U 19-letniego Irańczyka na prawej gałce ocznej pojawiła się rzadka torbiel skórzasta nagałkowa, na której wyrosły włosy. Guz składał się w zasadzie z komórek skóry, które przemieściły się na oko przed narodzinami tego mężczyzny.
2 – Czerwone oczy
Być może widziałeś króliki z czerwonymi oczami, ale czy kiedykolwiek widziałeś osobę z czerwonymi oczami? Obie sytuacje są spowodowane albinizmem (bielactwem), stanem spowodowanym niewystarczającą produkcją melaniny, pigmentu, który nadaje kolor włosom, skórze i tęczówkom oczu. Czerwony kolor pochodzi z naczyń krwionośnych, które prześwitują przez tęczówkę.
3 – Dwa różne kolory oczu
Jeśli widzisz kogoś z dwoma kolorami oczu, możesz pomyśleć, że ta osoba straciła kolorową soczewkę kontaktową, ale w rzeczywistości może mieć zaburzenie zwane heterochromią. Niektóre osoby z tym łagodnym stanem mogą mieć dwa różne kolory w tym samym oku lub okrągły pierścień koloru na zewnątrz źrenicy.
4 – Dwie źrenice w jednym oku
Posiadanie dwóch sprawnych źrenic w tym samym oku oznacza, że każdy z nich ma własne mięśnie i jest w stanie działać niezależnie od siebie. Jest to niezwykle rzadkie, ale może się zdarzyć. Nazywa się polikorią i jest jednym z najrzadszych schorzeń na świecie. Często mylona jest z pseudopolikorią – stanem, w którym wydaje się, że w jednym oku są dwie lub więcej źrenic, ale dodatkowe „źrenice” to po prostu dziury w tęczówce.
5 – Czarne oczy
Istnieje zaburzenie oka znane jako aniridia, które sprawia, że oko wydaje się nie mieć tęczówki. Prawdę mówiąc, jest tam mały pierścień tęczówki, ale jest tak mały, a źrenica tak duża, że może wyglądać, jakby oczy były całkowicie czarne. Wynika to z mutacji chromosomowej.
6 – Kocie oczy
Inną niezwykle rzadką chorobą chromosomową, zwaną zespołem kociego oka jest brak tkanki w oku, który powoduje zwężenie źrenicy i wepchnięcie się do tęczówki, nadając jej koci wygląd. Jest to zaburzenie chromosomowe, które ma szeroki zakres objawów i może również wpływać na inne obszary ciała, takie jak serce, nerki i czaszka.
7 – Krwawe łzy
Bardziej naukowa nazwa to hemolacria. Płacz krwią jest niezwykle rzadkim zaburzeniem, o którym mówiono od XVI wieku i uważano za znak religijny podobnie jak stygmaty. W rzeczywistości jest to spowodowane wieloma czynnikami, w tym nowotworami, zapaleniem spojówek, krwią w kanalikach łzowych lub zmianami hormonalnymi. W rzeczywistości, według badań z 1991 roku, 18 procent płodnych kobiet ma trochę krwi we łzach w porównaniu z zaledwie 7-8 procentami kobiet w ciąży, mężczyzn i kobiet po menopauzie. Jeśli chodzi o spontaniczne przypadki, bez znanych przyczyn medycznych, są one niezwykle rzadkie. Przypadek hemolacrii jest obserwowany tylko raz na kilka lat.