Pracujesz na komputerze, laptopie lub innym urządzeniu cyfrowym? Praca coraz większej liczby pracowników odbywa się przy użyciu technologii i elektronicznych gadżetów. Nic więc dziwnego, że osoby, których część codziennej pracy stanowią urządzenia elektroniczne, są narażone na cyfrowe zmęczenie wzroku i jego skutki. Długa, nieprzerwana praca, w czasie której skupiamy wzrok na monitorach, może być ogromnym obciążeniem nie tylko dla oczu, lecz także dla całego organizmu.
Syndrom widzenia komputerowego (z ang. Computer Vision Syndrome, CVS) to problemy z narządem wzroku, które wynikają z długotrwałego korzystania z urządzeń cyfrowych. CVS możesz odczuwać jako zmęczenie wzroku (fizyczny ból oczu), a także jako nieprzyjemne skurcze oczu. Jeśli uważasz, że możesz cierpieć na CVS lub pracujesz przy komputerze, wybierz się do okulisty, który zaleci konkretne leczenie.
Co jeszcze, poza wizytą u lekarza, możesz zrobić w czasie swojej pracy, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia cyfrowego zmęczenia wzroku? Oto 3 proste wskazówki do wykorzystania.
Regularnie spoglądaj na przedmioty położone w oddali: Jeśli pracujesz na komputerze, co 20 minut zrób sobie 20 sekund przerwy. W tym czasie patrz na przedmiot lub przedmioty oddalone od Ciebie o ok. 6 m.
Pamiętaj, żeby mrugać: Podczas pracy przy komputerze skupiamy wzrok do tego stopnia, że zapominamy o tym, by mrugać. Jeśli jednak pracujesz przy komputerze codziennie, pamiętaj o tym, by zwracać uwagę na mruganie. Dzięki temu Twoje oczy będą nawilżone i zapobiegniesz zespołowi suchego oka.
Krótkie przerwy: Większość ludzi w ciągu dnia swojej pracy ma tylko 20 minutową przerwę. Jeśli pracujesz przy komputerze, rób kilkuminutową przerwę co godzinę. Będzie to korzyść zarówno dla Twoich oczu, jak i dla kręgosłupa. Co godzinę wstań, rozprostuj się i poruszaj – dzięki temu oczy, kręgosłup, a nawet Twoja głowa będą miały okazję do odpoczynku.
Możesz także udać się do okulisty, który przepisze Ci okulary lub dobierze soczewki, które pomogą w złagodzeniu zmęczenia oczu, wynikającego z długotrwałego używania urządzeń elektronicznych.