Bezwiedne mruganie pomaga zapewnić całodzienny komfort oczu. Pomaga ono nawilżyć oczy i zapobiega uczuciu suchości. Jeśli byłeś kiedykolwiek narażony na działanie gorącego, suchego wiatru dmuchającego Ci prosto w twarz, zapewne znasz to nieprzyjemne uczucie „piasku w oczach”.
U niektórych osób to uczucie suchych, podrażnionych oczu nigdy nie ustępuje. Zdarza się, że łzy nie są wydzielane w ilości wystarczającej do odpowiedniego nawilżenia oczu, a oprócz tego nie są one prawidłowo odprowadzane. To częste schorzenie występujące u osób starszych. Specjaliści używają na jego określenie terminu „keratoconjunctivitis sicca”, lecz Ty prawdopodobnie znasz je pod nazwą „zespół suchego oka”.
Objawy zespołu suchego oka
Zespół suchego oka lub po prostu ZSO występuje u osób w wieku powyżej 40 roku życia. Do niektórych symptomów należą:
- Swędzenie oczu
- Zaczerwienione, nabiegłe krwią oczy
- Nadwrażliwość na światło
Jeśli pomyślałeś: „Chwileczkę, tak właśnie było ze mną w zeszłym tygodniu”, zastanów się, co wtedy robiłeś. Każdemu z nas zdarzyło się mieć zaczerwienione, suche oczy. Czy panowały wtedy gorące, wietrzne warunki? Czy siedziałeś wtedy w biurze ze strumieniem powietrza nieustannie skierowanym na Twoją twarz lub przed ekranem komputera lub telewizora przez długi czas?
Ciągły powiew powietrza może wysuszać oczy, a uważne wpatrywanie się w monitor sprawia, że nie mrugamy tak często, jak powinniśmy - w rezultacie nasze oczy nie są dostatecznie nawilżane.
Jeśli ostatnio nie wybrałeś się na trekking na Saharę (albo przynajmniej nie oglądałeś o tym długiego filmu w telewizji) i czujesz, że Twoje oczy są bardziej suche niż zwykle, możliwe że cierpisz na zespół suchego oka.
Leczenie zespołu suchego oka
Choć to często spotykany problem, zespół suchego oka po prostu „sam nie przejdzie”, tak jak zwykłe przeziębienie. Specjalista zaleci Ci odpowiednią terapię, którą będziesz musiał regularnie stosować, aby móc rzeczywiście łagodzić objawy.
Terapie te obejmują:
- Stosowanie kropli do oczu - jeśli masz przewlekle suche oczy, pomocne może być ich nawilżanie w porze dnia za pomocą „suchych łez”. Zwróć uwagę, że nasze łzy nie składają się jedynie z wody. Zawierają one również inne składniki pomagające zwalczać infekcje i nawilżać oczy.
- Nie sądź, że spryskanie twarzy wodą tu cokolwiek pomoże. Tak się nie stanie.
- Maści i inne leki - jeśli chcesz, żeby łzy swobodnie napływały do oczu mogą Ci w tym pomóc dostępne na receptę leki. Zapytaj specjalistę.
- Zabieg chirurgiczny - leczenie chirurgiczne zespołu suchego oka polega na zamknięciu kanalików odprowadzających łzy. Po co miałoby się to robić? Ponieważ może to pomóc zwiększyć ilość łez w obrębie oka, tym samym poprawiając jego nawilżenie.
Choć nie istnieje jedna, równie u wszystkich skuteczna metoda łagodzenia symptomów suchego oka, te które tu przedstawiliśmy pomogły wielu osobom borykającym się z tym problemem. Skonsultuj z optometrystą lub okulistą, czy terapie te są dla Ciebie odpowiednie.
Niczego w tym artykule nie należy interpretować jako porady lekarskiej, nie ma on także na celu zastąpienia zaleceń lekarskich. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.