Kiedy pierwszy raz zauważysz u siebie „czerwone oko”, czyli inaczej w potocznym języku zapalenie spojówek, możesz się przestraszyć. Najprawdopodobniej odczujesz swędzenie i dyskomfort, a oczy będą zaropiałe i zaczerwienione - no właśnie, okropność.

Spojówka (biała część oka otaczająca źrenice) staje się krwistoczerwona lub całkowicie różowa - stąd potoczna nazwa tego schorzenia. Oprócz tego, że przez jakiś czas będziesz wyglądać  jak wampir, nie ma się czym za bardzo martwić. Objawy zazwyczaj ustępują po upływie około tygodnia.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć na temat łagodzenia objawów zapalenia spojówek i gdzie znaleźć informacje? Czytaj dalej!

Czy łatwo się zarazić zapaleniem spojówek?

W mediach społecznościowych często spotykamy się z komentarzami nastolatków i młodszych dzieci pytających: „Jak można zarazić się zapaleniem spojówek?” Odpowiedź brzmi: Zapaleniem spojówek można się zarazić łatwo - a nawet bardzo łatwo. Kaszel, kichnięcie lub dotyk może rozprzestrzenić infekcję, a w sprzyjających warunkach rozwija się ona błyskawicznie.

Czyli zapalenie spojówek jest zaraźliwe? Zdecydowanie tak!

Występuje często u dzieci w wieku szkolnym i jest bardzo zaraźliwe, co oznacza, że powinieneś na ile to możliwe unikać kontaktu z innymi osobami przez pierwsze dwa dni po zarażeniu. Zakrywanie ust podczas kaszlu i częste mycie rąk ciepłą wodą z mydłem może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się tej infekcji.

Jeśli Ty lub Twoje dziecko ma zapalenie spojówek, staraj się na ile to możliwe ograniczyć kontakt z innymi osobami. Oznacza to, że przez pierwsze 36-48 godzin od zarażenia - czyli w okresie ryzyka zakażenia bakteryjnym zapaleniem spojówek - nie należy chodzić do pracy lub szkoły.

W celu uzyskania dalszych informacji skonsultuj się z lekarzem - zwłaszcza, jeśli objawy nie ustępują po pięciu dniach.

Co to jest „czerwone oko”?

Bardziej precyzyjna odpowiedź to: „czerwone oko” jest stanem zapalnym spojówki, przezroczystej błony, która pokrywa gałkę oczną.

Zapalenie spojówek ma podłoże bakteryjne lub wirusowe. Ich odróżnienie nie zawsze jest proste. Bakteryjne zapalenie spojówek charakteryzuje się większą ilością zaschniętej wydzieliny ropnej rano, która wypływa z oka w nocy. Wirusowe zapalenie spojówek ograniczone jest zwykle do jednego oka, podczas gdy postać bakteryjna dotyka zwykle obojga oczu. 

Bakteryjne zapalenie spojówek można leczyć antybiotykami. Wirusowe zapalenie spojówek po prostu mija samo. Tak jak w poprzednim przypadku, jeśli po upływie pięciu dni nie nastąpi poprawa, odwiedź lekarza.

Leczenie zapalenia spojówek

Jak już powiedzieliśmy, zapalenie spojówek zazwyczaj przechodzi samo po kilku dniach. Aby szybciej pozbyć się bakteryjnego zapalenia spojówek i towarzyszącego mu zaczerwienienia oka, można stosować antybiotykowe krople dostępne bez recepty w większości aptek.

Spróbuj też domowego sposobu leczenia zapalenia spojówek polegającego na przykładaniu ciepłych kompresów. Mogą one przynieść w jakimś stopniu ulgę, tak samo jak odpoczynek i relaks.  Unikaj oglądania telewizji i zdecydowanie nie używaj ręczniczków do mycia twarzy, z których korzystają inni domownicy do robienia kompresów. Może to przenieść na nich infekcję - i to bardzo szybko.

Jak możesz sobie wyobrazić, cała rodzina cierpiąca z powodu objawów czerwonego oka to żadna przyjemność. Jak tylko zauważysz objawy infekcji, zastosuj się do ogólnych zaleceń, które tu zamieściliśmy, natomiast jeśli objawy nie ustąpią, odwiedź lekarza, a wkrótce będziesz na dobrej drodze do wyleczenia tej dokuczliwej, lecz zazwyczaj niegroźnej choroby oczu.  

 

Niczego w tym artykule nie należy interpretować jako porady lekarskiej, nie ma on także na celu zastąpienia zaleceń lekarskich. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.

Więcej artykułów

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.