Jeśli miałeś niedawno okazję obserwować płaczące dziecko - albo po prostu najnowszy wyciskacz łez z Hollywood - wiesz dobrze, że łzy ciekną z oczu po twarzy.
Mamy jednak również kanaliki łzowe (zwane również przewodem nosowo-łzowym lub drogami łzowymi), które odprowadzają łzy do nosa. To one sprawiają, że cieknie nam z nosa, kiedy płaczemy lub kiedy łzawią nam oczy z powodu reakcji alergicznej.
Kiedy kanaliki łzowe są zatkane, powstaje problem. Wyjaśnijmy, co powoduje niedrożność kanalików łzowych, co się wtedy dzieje i jak można temu zaradzić.
Jakie są przyczyny niedrożności kanalików łzowych?
Kanaliki łzowe zatykają się z różnych powodów.
Niedrożność wrodzona: nawet jeden na pięć noworodków rodzi się z niedrożnymi kanalikami łzowymi. Przyczyną tego może być niedorozwój kanalików łzowych, ich nieprawidłowa budowa bądź zaburzenia rozwojowe twarzy lub czaszki.
Zwężenie kanalików łzowych związane z wiekiem: wraz z postępem wieku światło kanalików łzowych może ulec zwężeniu, zwiększając prawdopodobieństwo ich niedrożności.
Infekcje i stany zapalne: infekcje i stany zapalne kanalików łzowych, oczu i nosa mogą być przyczyną niedrożności dróg łzowych. Sama niedrożność kanalików łzowych może również prowadzić do infekcji i stanów zapalnych.
Rany i urazy twarzy: wszelkie urazy okolicy dróg łzowych lub otaczających je struktur kostnych mogą prowadzić do niedrożności kanalików łzowych.
Guzy, torbiele i kamienie: niedrożność kanalików łzowych może być także następstwem guzów i innych narośli.
Jak widać, choć niedrożność kanalików łzowych wywołuje różne objawy, wskazuje ona również na inne czynniki, będące podłożem problemu. We wszystkich kwestiach dotyczących zdrowia oczu zawsze konsultuj się ze specjalistą, który zapewni Ci niezwłocznie pomoc i opiekę.
Objawy niedrożności kanalików łzowych
Niedrożność kanalików łzowych lub infekcje będące jej następstwem dają różne objawy. Należą do nich:
- Załzawione oczy i nadmierne łzawienie
- Nawracające stany zapalne i infekcje (infekcje stanowią zarówno przyczynę, jak i następstwo niedrożności kanalików łzowych)
- Gromadzenie się i wydzielanie śluzu
- Ból i obrzęk w wewnętrznych kącikach oczu
- Zamazane widzenie
- Podbarwione krwią łzy
Specjalista może przeprowadzić ocenę i badanie mające na celu stwierdzić, czy kanaliki łzowe prawidłowo odprowadzają łzy oraz pomóc Ci wybrać odpowiednią terapię.
Leczenie niedrożności kanalików łzowych
Wybór najlepszej metody leczenia zależy od przyczyny niedrożności kanalików łzowych. Na początek specjaliści zalecają spróbować najmniej inwazyjnych metod, pomogą Ci oni również ocenić, która z nich jest dla Ciebie odpowiednia oraz kiedy należy poszerzyć zakres leczenia.
Poniżej przedstawiamy najczęściej stosowane metody leczenia niedrożności kanalików łzowych.
Niedrożność kanalików łzowych u niemowląt
U większości niemowląt niedrożność kanalików łzowych ustępuje sama w ciągu pierwszego roku życia. Jednak niektóre przypadki wymagają leczenia. Wyjściowa metoda leczenia niedrożności kanalików łzowych u niemowląt polega na rozszerzeniu (delikatnym otwarciu kanalika), zgłębnikowaniu i przepłukiwaniu. Jeśli okaże się nieskuteczna, specjalista może zdecydować się na dalsze rozszerzanie kanalików cewnikiem balonowym.
Niedrożność kanalików łzowych u osób dorosłych
Niedrożność kanalików łzowych u osób dorosłych jest zazwyczaj oznaką ich zwężenia lub innych dolegliwości, które same nie ustąpią. Wyjściowa metoda leczenia jest taka sama jak w przypadku niemowląt - rozszerzanie, zgłębnikowanie i przepłukiwanie.
Wprowadzenie stentu i intubacja polegające na umieszczeniu rurki w kanaliku łzowym w celu udrożnienia to opcja leczenia operacyjnego, stosowana w przypadku pacjentów, u których nie uzyskano odpowiedzi na mniej inwazyjne leczenie.
Jak zwykle, jeśli wystąpią u Ciebie podobne objawy lub coś Cię niepokoi, skonsultuj się ze specjalistą. Do obowiązków specjalisty należy przeprowadzanie regularnych badań i kontroli oczu, jak również ocena problemów występujących w okresie między regularnymi badaniami oraz udzielenie Ci pomocy przy wyborze najlepszej formy leczenia.
Niczego w tym artykule nie należy interpretować jako porady lekarskiej, nie ma on także na celu zastąpienia zaleceń lekarskich. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.