Dalekowzroczność, często nazywana przez specjalistów hyperopią lub nadwzrocznością, to często spotykany termin używany do określenia niewyraźnego widzenia przedmiotów znajdujących się blisko, podczas gdy przedmioty odległe widzi się wyraźnie.
Dla niektórych osób więc oglądanie telewizji może być problemem, podczas gdy przeczytanie tekstu na billboardzie przy autostradzie nie sprawia żadnych trudności. Na tym właśnie polega dalekowzroczność – wyraźnie widzisz obiekty, które są daleko. Nadwzroczność to przeciwieństwo krótkowzroczności. (Przeczytaj więcej na temat krótkowzroczności.)
Dalekowzroczność czy prezbiopia..? Sprawdźmy.
Skoro sądzisz, że masz objawy nadwzroczności, pobawmy się w detektywa. Może to też być problem, który optometryści nazywają prezbiopią. Ma ona wiele cech wspólnych z dalekowzrocznością (np. zamazane widzenie podczas czytania z bliska i wyraźne widzenie z daleka).
Główna różnica pomiędzy prezbiopią a nadwzrocznością polega na Twoim obecnym wieku. Jeśli masz ponad 40 lat i dopiero niedawno zacząłeś zauważać, że nieostro widzisz przy czytaniu drobnego druku – zwłaszcza w warunkach słabego oświetlenia, np. w restauracji – prawdopodobnie dotknęła Cię prezbiopia, a nie dalekowzroczność.
Obie te wady wzroku są dość powszechne i można je łatwo skorygować – wymagają jednak różnych rodzajów okularów lub soczewek kontaktowych. Skonsultuj ten problem ze specjalistą, który najlepiej określi, czy Twoja wada wzroku to dalekowzroczność, czy prezbiopia. (Tu możesz przeczytać więcej na temat prezbiopii.)
Jakie są przyczyny nadwzroczności?
Istnieje kilka przyczyn dalekowzroczności, lecz najprawdopodobniej jest to choroba dziedziczna.
Przy nadwzroczności światło wpadające do oka nie skupia się prawidłowo na siatkówce. Może tak się dziać, kiedy np. gałka oczna jest krótsza niż standardowa, a więc obraz ogniskuje się w niewielkiej odległości za siatkówką. Z tego powodu gazeta, którą trzymasz w ręku, wydaje się zamazana, podczas gdy wszystkie obiekty znajdujące się w większej odległości widzisz wyraźnie.
Jak koryguje się dalekowzroczność?
Czy istnieje lek na nadwzroczność…? Nie ma żadnej magicznej pigułki, lecz jest kilka sposobów na radzenie sobie z dalekowzrocznością.
Soczewki kontaktowe dla osób nadwzrocznych
Do korekcji zamazanego widzenia przy dalekowzroczności służą sferyczne soczewki kontaktowe. Upewnij się, że rozważyłeś wszystkie opcje. Zastanów się, jak często chcesz wymieniać soczewki oraz przez ile godzin w ciągu doby będziesz je nosić.
Okulary korekcyjne
Okulary stanowią kolejną metodę korekcji nadwzroczności. Wybór soczewek kontaktowych lub okularów przede wszystkim uwarunkowany jest stylem życia. Dla bardzo aktywnych osób, które dotknęła dalekowzroczność, najwygodniejszym rozwiązaniem będą soczewki. Natomiast jeśli nadwzroczność dokucza Ci tylko w niektórych sytuacjach (np. przy prowadzeniu samochodu), wybierz okulary. Rozważ obie opcje i wybierz najlepszą dla siebie.
Laserowe leczenie dalekowzroczności
W przypadku dokuczliwej nadwzroczności rozwiązaniem może być zabieg LASIK. Polega on na laserowej zmianie kształtu rogówki. Jest przeprowadzany przez okulistę. Zastanawiając się nad tą formą leczenia dalekowzroczności, weź także pod uwagę jej ceną. Nie wszystkie polisy ubezpieczeniowe pokrywają koszt zabiegu LASIK. Skontaktuj się ze swoim agentem ubezpieczeniowym i zapytaj, czy takie koszty pokrywa polisa.
Jak zdążyliśmy się już przekonać, dalekowzroczność to powszechna wada, którą można łatwo korygować. Jeśli masz trudności z czytaniem drobnego druku albo gdy przedmioty lub osoby znajdujące się blisko wydają Ci się zamazane, skonsultuj się ze specjalistą. Oceni on stan Twojego wzroku, zdiagnozuje, czy dotknęła Cię dalekowzroczność, i przedstawi rozwiązania.
Diagnoza to bezbolesny proces, który nie zabierze Ci dużo czasu.
Bez odpowiedniej korekcji nadwzroczność nie przejdzie sama z siebie jak inne okresowe dolegliwości, np. przeziębienie. Nie ma powodu, abyś się męczył z dalekowzrocznością.
Niczego w tym artykule nie należy interpretować jako porady lekarskiej, nie ma on także na celu zastąpienia zaleceń lekarskich. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.