Miopia czyli krótkowzroczność lub w języku potocznym bliskowzroczność to wada polegająca na wyraźnym widzeniu przedmiotów znajdujących się blisko, podczas gdy przedmioty znajdujące się w oddali wydają się być zamazane.

To często spotykana wada wzroku, choć wiele osób nie od razu ją u siebie zauważa, ponieważ wyraźnie widzą znajdujące się blisko przedmioty.

Czytanie książki albo jadłospisu nie wydaje się sprawiać trudności. Ale co z tym znakiem w oddali..? Może wydawać się niewyraźny.

Przyczyny krótkowzroczności

Miopia ma często podłoże genetyczne.

Jeśli sam jesteś krótkowidzem, zwracaj szczególną uwagę na pierwsze oznaki postępującej krótkowzroczności u swoich dzieci. Ważne jest, aby regularnie przeprowadzać u nich badanie wzroku, ponieważ często występujące wady wzroku, takie jak krótkowzroczność zazwyczaj pojawiają się wcześnie. U wielu dzieci miopia rozwija się we wczesnym dzieciństwie, pogłębiając się rokrocznie aż do ukończenia około 20 roku życia.

Istnieją również inne przyczyny krótkowzroczności. Pamiętasz, jak rodzice Ci zawsze mówili, żebyś nie siedział za blisko telewizora? Wpatrywanie się godzinami w ekran komputera lub czytanie w słabym oświetleniu - jakakolwiek czynność, przy której wytężasz wzrok - może odgrywać tu rolę.

Nikt do tej pory dokładnie nie poznał przyczyn miopii, jednak dotychczas udało nam się wiele o niej dowiedzieć.

Istotą miopii jest to, że promienie świetlne wpadające do oka ogniskują się przed siatkówką zamiast na siatkówce, jak ma to miejsce w przypadku prawidłowo funkcjonującego oka. (Jeśli natomiast promienie świetlne skupiają się za siatkówką, mamy do czynienia z nadwzrocznością. Przeczytaj na ten temat więcej.)

Skoro wiemy już, co może powodować krótkowzroczność, jak możemy sobie z nią radzić?

Leczenie krótkowzroczności

Jak już się zapewne domyślasz, jedną z metod korygowania niewyraźnego widzenia w dali są okulary. Jeśli masz ponad 40 lat, aby móc widzieć przedmioty znajdujące się zarówno daleko, jak i blisko, np. poranną gazetę możesz potrzebować soczewek wieloogniskowych.

Wiele osób w celu korygowania krótkowzroczności decyduje się na wybór soczewek kontaktowych. Istnieją soczewki służące do korekcji zarówno krótkowzroczności, jak i nadwzroczności. Jeśli prowadzisz aktywny styl życia, np. jeśli uprawiasz sport lub po prostu wolisz soczewki kontaktowe od okularów, porozmawiaj ze specjalistą na temat możliwych rozwiązań.

Rozwiązaniem może również być korekcyjny zabieg chirurgiczny. Zabieg LASIK, stosowany do korekcji krótkowzroczności polega na laserowym ukształtowaniu krzywizny rogówki w taki sposób, aby promienie świetlne wpadające do oka ogniskowały się prawidłowo. Nie wszyscy automatycznie kwalifikują się do tego zabiegu. Zależy to od oczu. Powinieneś także wiedzieć, że nie wszystkie ubezpieczalnie pokrywają koszt tego zabiegu, klasyfikując go jako zabieg kosmetyczny.

Miopia u dzieci

Jak już powiedzieliśmy, krótkowzroczność jest często dziedziczna. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie miopię, Twoje dzieci mogły ją po Tobie odziedziczyć. Oczywiście nie jest to Twoja wina, ale powinieneś zwracać uwagę na jej oznaki (bóle głowy, czytanie ze zbyt bliskiej odległości, zmęczenie oczu spowodowane wytężaniem wzroku etc.).

Jak zawsze w podobnych przypadkach, odwiedź rodzinnego specjalistę i umawiaj się regularnie na wizyty kontrolne.

Jeśli dziecko cierpi na miopię, sama mu ona nie przejdzie. Często zdarza się, że problem pogłębia się przez cały okres nastoletni. 

Jeśli chodzi o dzieci młodsze, toczy się debata, czy spędzanie przez dzieci więcej czasu na otwartym powietrzu, z dala od telewizorów i gier video, może zapobiegać krótkowzroczności.

Wspólne wyjście do parku i zabawa na dworze służy budowaniu więzi z dzieckiem, co może być również korzystne dla oczu dziecka.

Jeśli Ty lub Twoje dziecko widzi niewyraźnie, zadzwoń do optometrysty. Jeśli nie masz swojego specjalisty, zapytaj rodzinę i znajomych, czy mogą polecić kogoś zaufanego. Po co komu kolejny zamglony dzień!

 

Niczego w tym artykule nie należy interpretować jako porady lekarskiej, nie ma on także na celu zastąpienia zaleceń lekarskich. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.

Więcej artykułów

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.