soczewki-multifokalne

Z upływem lat soczewki naszych oczu tracą swą elastyczność. W efekcie pogarsza się ostrość widzenia- zwłaszcza z bliska i przy niekorzystnym oświetleniu. Jest to skutek zmniejszenia lub całkowitej utraty zdolności akomodacyjnych oka, co uniemożliwia powstawanie ostrego obrazu przedmiotów położonych w różnych odległościach. Proces ten ma swój początek już w wieku dziecięcym. Swój punkt kulminacyjny osiąga jednak w okolicach sześćdziesiątego roku życia.

Każda osoba, która przekroczyła czterdziestkę musi liczyć się tym, że prezbiopia, czyli starczowzroczność, może dotyczyć także jej. Jest to fizjologiczny i w pełni naturalny proces, który może być rozwiązany w prosty i wygodny sposób za pomocą odpowiedniej metody korekcji np. soczewek multifokalnych, takich jak clarity® 1 day multifocal lub  Biofinity® Multifocal


Konstrukcja soczewek multifokalnych umożliwia widzenie na różne odległości dzięki różnym mocom zawartym w jednej soczewce. Ale jak to działa i czy ma to sens z punktu widzenia wzroku? Pomożemy Ci zrozumieć czym są soczewki multifokalne oraz wyjaśnimy, czym należy się kierować w ich wyborze.

Co to jest multifokalna soczewka kontaktowa?

Multifokalna soczewka kontaktowa zawiera w sobie różne moce. Zazwyczaj posiada moc umożliwiającą widzenie przedmiotów znajdujących się bardzo blisko, moc służącą do widzenia przedmiotów znajdujących się w dali oraz moc do odległości pośrednich. Taki układ pomaga osobom z prezbiopią korygować problemy ze wzrokiem związane z wiekiem, kiedy oko traci zdolność ostrego widzenia przedmiotów znajdujących się blisko.

Czym różnią się soczewki multifokalne od soczewek dwuogniskowych?

Soczewki multifokalne są tak zaprojektowane, aby umożliwić stopniowe przejście z mocy do bliży służącej do czytania, która znajduje się w jednej części soczewki do mocy w innej części soczewki umożliwiającej widzenie przedmiotów odległych. Są bardzo podobne do okularów progresywnych. Z kolei soczewki dwuogniskowe charakteryzują się ostrą granicą oddzielającą obszar z mocą do dali od obszaru z mocą do bliży.

Rodzaje multifokalnych soczewek kontaktowych

Multifokalne soczewki kontaktowe wykonane są z tworzyw miękkich lub sztywnych tworzyw gazoprzepuszczalnych (tzw. RGP lub twardych).

Istnieją dwie główne konstrukcje soczewki multifokalnej. Najczęściej spotykana konstrukcja opiera się na koncentrycznie ułożonych pierścieniach o różnej mocy umożliwiających widzenie na różne odległości. Istnieją również soczewki o mieszanej budowie, w których obszary do widzenia w bliży i dali znajdują się blisko środka oka, co imituje naturalne wrażenia wzrokowe dzięki korygowaniu aberracji w określonych punktach oka.

Wybór multifokalnych soczewek kontaktowych

Soczewki multifokalne są dostępne jako produkty jednodniowe i miesięczne. To od Twojej decyzji zależy na jaki produkt się zdecydujesz. Jeśli jesteś osobą aktywną lub korzystającą z soczewek kontaktowych sporadycznie, idealnie sprawdzą się dla Ciebie soczewki clarity 1 day multifocal.

Jeśli preferujesz jednak soczewki miesięczne, weź pod uwagę soczewki Biofinity Multifocal.

Jak mogę się przekonać, czy soczewki multifokalne sprawdzą się w moim przypadku? Poniżej przedstawiamy „za i przeciw”, które należy wziąć pod uwagę przed wizytą u specjalisty oraz w jej trakcie.

Zalety soczewek multifokalnych

 • Soczewki multifokalne zapewniają wiele korzyści, między innymi:
 • Lepszą ostrość wzroku w szerszym zakresie odległości od bliży do dali
 • Płynniejsze przejście z jednej mocy na drugą
 • Zdolność widzenia w większości warunków bez konieczności noszenia dodatkowo okularów

Wady soczewek multifokalnych

 • Soczewki multifokalne charakteryzują się dużą skutecznością działania, lecz może się również okazać, że:
 • Adaptacja jest trudniejsza ze względu na odmienne wrażenia wzrokowe
 • Okresowi adaptacji towarzyszy odblask w porze wieczornej oraz zamazane lub zamglone widzenie
 • Są droższe, ponieważ ich konstrukcja jest bardziej złożona

Rozwiązania alternatywne do soczewek multifokalnych

Jeśli soczewki multifokalne nie wydają się być dobrym wyborem, istnieje kilka innych rozwiązań obejmujących:

 • Połączenie okularów do czytania ze zwykłymi soczewkami kontaktowymi do dali
 • Soczewki kontaktowe do monowizji
 • Dwuogniskowe soczewki kontaktowe
 • Korekcja chirurgiczna lub wszczepienie soczewki zaleconej przez lekarza

Twój specjalista jest Twoim najlepszym sojusznikiem w podejmowaniu decyzji o zakupie soczewek kontaktowych, a także w innych kwestiach związanych ze zdrowiem oczu. Pomoże Ci on znaleźć odpowiednie dla Twojego stylu życia rozwiązania w zakresie korekcji wzroku oraz dokona oceny i kontroli wybranej metody w okresie pierwszych kilku miesięcy, aby upewnić się, że jest ona dla Ciebie właściwa.

Zakup soczewek Biofinity® Multifocal oraz clariti® 1 day multifocal możesz zgłosić w Klubie Pierwsze Soczewki CooperVision, co pozwoli Ci otrzymać nawet 120  PLN PREMII za zakup 8 opakowań soczewek kontaktowych.

Więcej szczegółów znajdziesz na mojepierwszesoczewki.pl

 

Niczego w tym artykule nie należy interpretować jako porady lekarskiej, nie ma on także na celu zastąpienia zaleceń lekarskich. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.

Więcej artykułów

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.