Noszenie i pielęgnacja soczewek w sposób pozwalający na utrzymanie oczu i wzroku w jak najlepszej kondycji stawia przed nami większe wyzwania niż ma to miejsce w przypadku okularów. Ale w jakim wieku można zacząć nosić soczewki? Przedstawiamy tu porady i okoliczności, które należy wziąć pod uwagę, kiedy po raz pierwszy zaczyna się nosić soczewki.

Czy dzieci mogą nosić soczewki kontaktowe?

Choć nie istnieje minimalny wymagany lub zalecany wiek, w którym można zacząć nosić soczewki ważne jest, aby zastanowić się, czy soczewki będą odpowiednią opcją. Decyzja nie zależy tak bardzo od wieku dziecka, jak od jego indywidualnych cech oraz okoliczności. Przedstawiamy tu kilka wskazówek, jak ocenić czy dziecko jest już gotowe na soczewki kontaktowe.

Podejmowanie decyzji o soczewkach kontaktowych dla dzieci

Noszenie soczewek wymaga odpowiedzialności, a same soczewki - odpowiedniej pielęgnacji. Choć powikłania zdarzają się rzadko (jedynie u 5% użytkowników na rok), większość z nich spowodowana jest niewłaściwym użytkowaniem lub nieodpowiednią pielęgnacją soczewek.

Jak Twoje dziecko poradzi sobie z tą odpowiedzialnością? Czy z łatwością uczy się wykonywać polecenia? Czy regularnie i bez przypominania wywiązuje się ze swoich obowiązków? Czy zapomina o pracy domowej? Zastanów się, czy dziecko będzie potrafiło nauczyć się zakładać i zdejmować soczewki we właściwy sposób, nawet kiedy jest zmęczone, czy będzie je utrzymywać w czystości i czy będzie przestrzegać zaleceń dotyczących trybu noszenia soczewek.

Czy Twoje dziecko potrzebuje soczewek kontaktowych? Czy specjalista zasugerował soczewki kontaktowe? Czy dziecko potrzebuje ich dla osiągnięcia lepszych wyników w sporcie? Jeśli w grę wchodzą jedynie względy estetyczne, zastanów się nad rozmową z dzieckiem na temat powodów, dla których chce ono nosić soczewki i czy nacisk ze strony rówieśników odgrywa w tym jakąkolwiek rolę.

Kiedy nosić soczewki kontaktowe

Wiele osób decyduje się na soczewki kontaktowe zarówno ze względów kosmetycznych, jak i praktycznych. Jeśli Twoje dziecko lub nastolatek nie potrzebuje soczewek korekcyjnych, ale chce po prostu fajnie wyglądać (lub traktuje je jako akcesoria do fantastycznego kostiumu), wiele kolorowych soczewek lub soczewek na Halloween można znaleźć na Internecie. Rodzice powinni jednak zachować ostrożność - soczewki kontaktowe dostępne na Internecie nie zawsze są zatwierdzone przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA). Należy zawsze najpierw poradzić się specjalisty.

Niektóre z zalet soczewek kontaktowych

Soczewki korekcyjne często ułatwiają nam życie. Choć wymagają odpowiedzialnej pielęgnacji, mogą także:

  • Zapewnić większe pole widzenia
  • Poprawić osiągnięcia w sporcie i doświadczenia z nim związane
  • Zapewnić lepszą jakość widzenia (pod warunkiem, że przepisano odpowiednie soczewki)

Pamiętaj - zdrowe oczy to dobry wzrok. Jeśli kiedykolwiek będziesz musiał podjąć decyzję dotyczącą soczewek kontaktowych lub innych kwestii związanych ze wzrokiem, porozmawiaj o tym ze specjalistą.

 

Niczego w tym artykule nie należy interpretować jako porady lekarskiej, nie ma on także na celu zastąpienia zaleceń lekarskich. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.

Więcej artykułów

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.