• Jak zakładać soczewki kontaktowe

Zanim po raz pierwszy założysz soczewki:

  • Zawsze miej przy sobie okulary. Może się zdarzyć, że będziesz musiał dać oczom odpocząć od soczewek kontaktowych. Wtedy potrzebne Ci będą pod ręką okulary.
  • Zrób zapas płynu do pielęgnacji soczewek. Nie czekaj do końca dnia, kiedy może okazać się, że skończył Ci się płyn. I nigdy nie używaj wody do czyszczenia soczewek! Może je ona zanieczyścić, co jest szkodliwe dla Twoich oczu.
  • Zawsze najpierw umyj ręce zwykłym mydłem i dokładnie je osusz. Ma to na celu ułatwić Ci założenie soczewek oraz zapobiegać powstawaniu smug i zanieczyszczeniu drobnoustrojami. Kupuj mydło bez dodatku olejów.
  • Nie lekceważ dyskomfortu. Jeśli po założeniu soczewki odczuwasz ból, może to oznaczać, że na soczewce osadziła się jakaś drobina brudu bądź wskazywać na inny problem. Zawsze po wyjęciu soczewek wyczyść je i zdezynfekuj, a przed ponownym założeniem sprawdź, czy nie ma na nich zarysowań lub pęknięć.

Jak zakładać soczewki kontaktowe – 5 prostych kroków

Krok 1: Pamiętaj, zawsze najpierw umyj ręce.
Mycie rąk mydłem bez zawartości olejów pomaga zapobiegać przenoszeniu na soczewkę drobnoustrojów oraz powstawaniu smug lub oleistej powłoki.

Krok 2: Zawsze zaczynaj od tego samego oka.
Podobnie jak w przypadku okularów, moc soczewki kontaktowej do prawego oka może różnić się od mocy soczewki do oka lewego, co ma na celu zapewnienie optymalnej korekcji dla każdego oka. Zawsze zaczynaj od tej samej soczewki, aby przypadkowo nie pomylić soczewek. Wskazówka: jeśli jesteś praworęczny, zacznij od soczewki do oka prawego. Jeśli jesteś leworęczny, zacznij od soczewki do oka lewego.

Krok 3: Ostrożnie wyjmij soczewkę.
Umieść ją na opuszku palca i spójrz pod światło, abyś mógł ją wyraźnie widzieć. Czy zaokrągla się ku górze, tak że jej kształt przypomina miseczkę? Jeśli tak, to już prawie koniec! Sprawdź, czy nie ma na niej pęknięć lub zarysowań, wyczyść i zdezynfekuj ją w płynie do soczewek i gotowe.

Krok 4: Załóż soczewkę
Przytrzymaj górną powiekę drugą, wolną ręką. Odciągnij w dół dolną powiekę za pomocą palca środkowego ręki, w której trzymasz soczewkę. Trzymając soczewkę na opuszku palca wskazującego, umieść ją na oku. Po założeniu soczewki spójrz na boki, aby soczewka znalazła się we właściwej pozycji na rogówce. Upewnij się, że soczewka jest prawidłowo umiejscowiona na oku, tak aby nie wypadła.

Krok 5: Teraz pomrugaj. To już koniec.
Po prostu mrugnij i spójrz w lusterko. Jeśli czujesz się i widzisz dobrze, możesz już zacząć cieszyć się dniem wolnym od okularów i wyraźnym widzeniem!

 

Na początku zakładanie soczewek kontaktowych może nie przychodzić łatwo. Jeśli masz z tym trudności, pamiętaj o tych wskazówkach:

  • Soczewki kontaktowe mogą stać się lepkie. Jeśli opuszek palca jest wilgotny, soczewka może przylgnąć do niego zamiast do oka. Spróbuj wytrzeć palec o nadgarstek, aby ułatwić odklejenie się soczewki od palca przy zakładaniu jej na oko. Natomiast jeśli oko jest suche, soczewka może do niego nie przylegać. Zakropl do oka 1-2 krople nawilżające i spróbuj ponownie założyć soczewkę.
  • Zakładając soczewki miej otwarte oczy. Skupiając się na wykonywanej czynności możesz próbować zamknąć jedno oko, jednak oczy zawsze współpracują.  Zamknięcie jednego oka spowoduje mrużenie drugiego oka, pozostawiając mniej miejsca na założenie soczewki.
  • Zwracaj uwagę na sygnały, które wysyłają Ci oczy. Dyskomfort może oznaczać, że soczewka nie została prawidłowo założona, że jest zabrudzona lub że dopływ tlenu do oka nie jest wystarczający. Jeśli odczuwasz dyskomfort, wyjmij soczewki i sprawdź, czy nie ma na nich pęknięć lub zarysowań, a następnie wyczyść i zdezynfekuj je przed ponownym założeniem. Jeśli dyskomfort utrzymuje się, nie noś dalej soczewek i porozmawiaj ze specjalistą.

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.