Kiedy wielu, doświadczonych dziś specjalistów po raz pierwszy uczyło się jak dobierać miękkie soczewki multifokalne, zastosowanie miało wiele skomplikowanych procedur, wymagało to również wielu poprawek mocy soczewki i licznych wizyt kontrolnych. Dzięki nowym technologiom produkcji i nowym konstrukcjom, w przypadku większości miękkich soczewek multifokalnych nowej generacji na początek wystarczy ustalić jedynie ekwiwalent sferyczny i moc addycji.

Jednak, aby zwiększyć szanse powodzenia w dopasowaniu tych soczewek, dr Roxanna Potter, dr Shalu Pal i dr Mary Jo Stiegemeier - prowadzący szkolenia w ramach programu STAPLE (ang. Soft Toric and Presbyopic Lens Education) dla studentów optometrii - przygotowali kilka wskazówek:1

Wybierz odpowiednich pacjentów

Potencjalni użytkownicy miękkich, multifokalnych soczewek kontaktowych z największą szansą powodzenia to:

  • Osoby, które już wcześniej nosiły soczewki kontaktowe
  • Osoby z silną motywacją, np. pacjenci z wczesną prezbiopią, „wielozadaniowcy” (osoby wykonujące różnego rodzaju czynności w tym samym czasie) lub pacjenci niezadowoleni z okularów progresywnych lub okularów do czytania
  • Osoby z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością w stopniu umiarkowanym do wysokiego w przeciwieństwie do osób normowzrocznych

Jeśli jesteś gotowy podjąć się doboru multifokalnych soczewek torycznych, możesz zacząć dobierać je dla pacjentów z astygmatyzmem rzędu >1,00D.

Ogólnie, czym większa moc dodatku, tym trudniej jest pacjentowi przystosować się do soczewek kontaktowych. Oczywiście podobnie wygląda to w przypadku okularów progresywnych.

Kieruj oczekiwaniami pacjenta

Przed przepisaniem pacjentowi pierwszych miękkich soczewek kontaktowych ważne jest, aby porozmawiać z nim o procesie doboru soczewki. Należy mu wyjaśnić, że:

  • Zwykle, aby z powodzeniem dobrać soczewkę, konieczne są 2 lub 3 wizyty. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie pacjentowi najlepszej korekcji wzroku.
  • Przyzwyczajenie się do nowych soczewek zwykle zajmuje pacjentom kilka tygodni - pacjenci muszą być cierpliwi!
  • W przypadku tych soczewek dążymy do zapewnienia pacjentom jakości widzenia, która pozwoli im na wykonywanie 80% codziennych czynności (to skromne założenie, ale nie obiecuj za wiele - dzięki temu pacjent będzie miał później większe poczucie sukcesu).
  • W przypadku niektórych osób same soczewki kontaktowe nie spełniają całkowicie ich potrzeb - mogą one czasem potrzebować okularów do czytania.

Zanim zaczniesz proces doboru soczewki, upewnij się, że pacjent rozumie w jaki sposób pobierasz opłaty za dopasowanie soczewek i zna zasady obowiązujące w przypadku zwrotów i odwołanych wizyt.

Zoptymalizuj refrakcję

Precyzyjny pomiar refrakcji to podstawa dopasowania soczewek. Wyznacz maksymalną moc dodatnią do dali i minimalną moc dodatnią do bliży, aby uniknąć nadmiernej akomodacji spowodowanej przez zbyt wysoką moc ujemną.

Dobierając pacjentowi miękkie soczewki multifokalne, wylicz najpierw ekwiwalent sferyczny. Umieść soczewkę o tej mocy w oprawie próbnej, zwiększając maksymalnie moc dodatnią.

Określ oko dominujące

Określenie oka dominującego za pomocą testów sensorycznych (np. techniki zamglenia, ang. fogging) gwarantuje większą szansę powodzenia w doborze miękkich soczewek multifokalnych niż stosowanie testów spostrzegania (ang. sighting tests, np. test z dziurką w kartce, wskazywanie palcem). Przy pomocy soczewek trzymanych w ręku o mocy +1,50D lub +2,00D, naprzemiennie umieszczanych przed każdym okiem (przy najlepiej skorygowanej ostrości) określ w której pozycji obraz jest najmniej zamazany podczas gdy pacjent ma otwarte oczy. Może Ci  to pomóc ustalić, czy należy zwiększyć moc dodatnią lub wartość addycji dla oka niedominującego w celu poprawy widzenia w bliży bez pogorszenie widzenia w dali.

Przetestuj w rzeczywistych warunkach

W odpowiednim oświetleniu sprawdź jakość widzenia pacjenta za pomocą telefonu komórkowego lub gazety zamiast tablicy do badania ostrości wzroku. Przed sprawdzeniem ostrości widzenia w obu oczach w dali i w bliży pozwól pacjentowi zaadoptować się do soczewek przez kilka minut. Poinformuj pacjenta, że przez kilka tygodni obraz może być nieznacznie przyciemniony lub zamazany.

Pogódź się z faktem, że czasem konieczny jest „Plan B”

Niektórzy pacjenci po prostu nie potrafią lub nie chcą dać sobie czasu na przystosowanie się do multifokalnych soczewek kontaktowych. Zapytaj pacjenta o jego wrażenia i jeśli okaże się, że nie może on z powodzeniem nosić multifokalnych soczewek kontaktowych, omów z nim inne możliwe opcje. Zapewnij go również, że technologia wciąż się rozwija i że będziesz z nim w kontakcie, jeśli pojawią się nowe możliwości.

Jeśli pacjent będzie wiedział, że troszczysz się o jego potrzeby, doda mu to otuchy, a Tobie pomoże utrzymać jego lojalność.

Wszystkie instrukcje dopasowania soczewek kontaktowych znaleźć można na stronie www.coopervision.learnup.eu jeśli nie posiadasz jeszcze konta na platformie e-learningowej CooperVision e-University napisz maila z imieniem i nazwiskiem oraz nazwą miejscowości, w której pracujesz na adres zamowienia@coopervision.com

1. Potter R, Pal S, Stiegemeier MJ. Avoiding the soft multifocal failure. Contact Lens Spectrum. 2016;31:22-25.