Możliwe, że słyszałeś, że soczewki toryczne stosuje się przy astygmatyzmie - ale co to za soczewki i jakie są ich zalety? Krok po kroku omówimy jak należy zakładać soczewki kontaktowe, jak one działają i czym należy się kierować przy ich wyborze.

Co to jest toryczna soczewka kontaktowa?

Soczewka toryczna to soczewka, która ma określony kształt. Standardowe soczewki mają powierzchnię sferyczną - wyobraź sobie przeciętą wzdłuż piłkę do siatkówki plażowej.

W odróżnieniu od nich torus to figura geometryczna przypominająca w kształcie obwarzanek. Soczewka toryczna ma kształt przeciętego wzdłuż obwarzanka.

Kształt soczewki torycznej sprawia, że wartości mocy refrakcyjnej lub mocy skupiającej soczewki są różne w przekroju pionowym i poziomym soczewki. Moc refrakcyjna stopniowo maleje lub wzrasta w zależności od obszaru soczewki.

Soczewki kontaktowe dla astygmatyków

Toryczne soczewki kontaktowe korygują wady związane z astygmatyzmem wynikające z nieprawidłowej krzywizny rogówki lub soczewki oka (co określa się mianem astygmatyzmu regularnego, astygmatyzmu rogówkowego bądź astygmatyzmu soczewkowego).

W tych przypadkach astygmatyzmu rogówka lub soczewka jest zakrzywiona w taki sposób, że siła załamywania promieni świetlnych jest różna w płaszczyźnie pionowej i poziomej układu optycznego oka. Powoduje to zamazane widzenie i trudności z dostrzeganiem szczegółów. Czasami linie pionowe wydają się odchylać.

Właściwość soczewki torycznej polegająca tym, że posiada ona różne moce refrakcyjne w przekroju pionowym i poziomym pozwala na skorygowanie tej specyficznej dla astygmatyzmu nieprawidłowości.

Wybór torycznych soczewek kontaktowych

Toryczne soczewki kontaktowe muszą zostać przepisane przez lekarza, który posiada umiejętność doboru soczewek do Twojego wzroku i dopasowania ich do Twoich oczu. Jeśli kiedykolwiek stwierdzisz, że potrzebne Ci są soczewki korygujące astygmatyzm lub w przypadku jakichkolwiek innych kwestii związanych ze wzrokiem, porozmawiaj o tym ze specjalistą.

A tymczasem kilka kwestii do rozważenia:

  • Odpowiednie dopasowanie jest szczególnie ważne w przypadku soczewek torycznych
  • Soczewki toryczne wymagają określonej orientacji, a więc muszą pozostać na oku w prawidłowej pozycji. Producenci soczewek torycznych wykorzystują określone cechy ich konstrukcji w celu zapewnienia odpowiedniego położenia soczewki na gałce ocznej, np.:
  • Differentiation zones and thin zones of thicker profile
  • Odcięta część dolna
  • Balast, czyli obszar gdzie soczewka jest nieco grubsza lub cięższa

Wszystko to oznacza, że odpowiednie umieszczenie soczewki na oku jest w tym przypadku ważniejsze niż zwykle. Toryczne soczewki kontaktowe posiadają oś środkową, którą można porównać do równika na Ziemi, a która umożliwia wyraźne widzenie na linii wzroku. Jeśli soczewka nie jest prawidłowo dopasowana i spada, tak samo dzieje się z ostrością wzroku.

Rodzaje torycznych soczewek kontaktowych

Toryczne soczewki kontaktowe służą również do korekcji innych wad wzroku i dostępne są w różnych trybach noszenia. Istnieją jednodniowe soczewki toryczne oraz soczewki toryczne do okresowej wymiany w różnych wariantach - możesz nawet nosić kolorowe soczewki toryczne.

Toryczne soczewki kontaktowe wykonane są z tworzyw miękkich, sztywnych tworzyw gazoprzepuszczalnych (RGP) lub tworzyw twardych. Soczewki wykonane z RPG zwykle lepiej utrzymują się we właściwym położeniu, lecz wymagają również dłuższego okresu adaptacji i mogą być bardziej suche i delikatniejsze. Miękkie toryczne soczewki kontaktowe są wygodniejsze i łatwiejsze w użytkowaniu, lecz w ich przypadku wymagana jest większa staranność przy dopasowywaniu, tak aby soczewka pozostała we właściwej pozycji.

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych soczewek kontaktowych, porozmawiaj ze specjalistą, jeśli planujesz zakup torycznych soczewek kontaktowych do korekcji astygmatyzmu. Pomoże Ci on dobrać właściwą moc korekcji i dopasować soczewkę do obojga oczu oraz Twojego stylu życia.

 

Niczego w tym artykule nie należy interpretować jako porady lekarskiej, nie ma on także na celu zastąpienia zaleceń lekarskich. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.

Więcej artykułów

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.