Zdrowe oczy w czasie ciąży

Nudności, obrzęki, zatkany nos czy wypryski skórne to typowe dolegliwości w czasie ciąży, która ma wpływ na cały organizm – oczy nie są tu wyjątkiem. Zmiany w metabolizmie, zmiany hormonalne, zatrzymanie płynów czy zwiększona ilość krwi mają również wpływ na Twój wzrok. Większość zmian unormuje się po urodzeniu dziecka lub najpóźniej gdy zaprzestaniesz karmienia piersią jednak niektóre z nich sygnalizują poważny problem i mogą wymagać natychmiastowej pomocy medycznej.

Choroby oczu związane z ciążą:

Twoje pierścionki zrobiły się zbyt ciasne? To typowa oznaka zatrzymania wody w organizmie. Może ono spowodować zwiększenie grubości i krzywizny rogówki a tym samym sprawić, że Twoja soczewka kontaktowa nie będzie już aż tak komfortowa. Zmiany te powinny unormować się w przeciągu kilku miesięcy po porodzie jeżeli jednak budzą Twoje wątpliwości nie zapomnij skontaktować się ze Swoim specjalistą.

Kolejnym częstym problemem w czasie ciąży jest podrażnienie i suchość oczu. Jeżeli dolegliwości te uniemożliwiają Ci noszenie soczewek kontaktowych zapytaj swojego specjalistę o najlepszą dla Ciebie metodę korekcji wzroku.

Jeżeli borykasz się z chorobami oczu ciąża może mieć również na nie wpływ. Jeśli masz cukrzycę, idź do okulisty przed zajściem w ciążę, a następnie na początku ciąży, aby zbadać się pod kątem retinopatii cukrzycowej, która często pogarsza w czasie ciąży. Ponadto, należy zwrócić się do specjalisty jeżeli przyjmujesz leki (również te nie na receptę) aby ten ocenił ich wpływ na dziecko i ewentualnie zalecił stosowanie innych preparatów.  

Co powinno wzbudzić Twoją czunność:

Istnieje kilka objawów, które mogą być symptomami  poważniejszej choroby. Zakłócenia widzenia mogą powodować na przykład wysokie ciśnienie krwi lub stan przedrzucawkowy. Zadzwoń do położnej lub lekarza prowadzącego ciążę, jeśli masz jakiekolwiek z następujących objawów:

• Znaczący obrzęk lub opuchliznę okolic oczu

• Podwójne widzenie

• Niewyraźne widzenie

• Czułość na światło

• Utrata wzroku

• Plamki i migające światła, które zakłócają widzenie

Co zrobić by cieszyć się zdrowymi oczami w czasie ciąży:

Dieta może pomóc złagodzić niektóre dolegliwości związane z ciążą. Jedzenie produktów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3 (EFA oraz DHA), takich jak łosoś, orzechy i nasiona lnu może pomóc złagodzić objawy suchego oka jak również pozytywnie wpływają na rozwój mózgu Twojego dziecka.

Więcej postów na blogu

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.