Pulsujący, rozdzierający ból głowy – wszystko wskazuje na to, że to migrena. Jeśli cierpisz na migreny, oprócz uporczywego bólu głowy, możesz zauważyć także inny objaw, np. zaburzenia widzenia.

Pulsujący, rozdzierający ból głowy – wszystko wskazuje na to, że to migrena. Jeśli cierpisz na migreny, oprócz uporczywego bólu głowy, możesz zauważyć także inny objaw, np. zaburzenia widzenia.

Ból, który opisujemy to najczęściej migrena z aurą, która stanowi około 20% wszystkich przypadków migren. Istnieje jednak inny, znacznie mniej popularny rodzaj migreny, w którym obok bólu głowy występują zaburzenia widzenia. Takie migreny dotyczą 1 na 200 osób cierpiących na migrenowe bóle głowy. Oba bóle są do siebie podobne, przez co możemy mylić się w ocenie, który jest który. Jakie są więc między nimi różnice?

Jakie są objawy migreny?

Objawy obu powyższych migren są prawie takie same, różnią się tylko kilkoma charakterystycznymi znakami. Główną różnicą jest to, że migrena z aurą wpływa na oboje oczu, zaś migrena oczna dotyczy tylko jednego oka. Do obu migren dochodzą zaburzenia widzenia, takie jak:

 • błyski światła
 • zygzakowate wzory
 • martwe punkty
 • migotanie światłą lub kolorowe światło
 • zmienne linie widzenia

Zaburzenia widzenia mogą ustąpić, zanim ból głowy przejdzie w migrenę z aurą, mogą też trwać dłużej – wtedy boli nie tylko głowa, lecz także oko. Ponadto bólom głowy mogą towarzyszyć nudności i nadwrażliwość na światło. Oba objawy współwystępują przy migrenie ocznej, ale zdarza się, że występują również w przypadku migreny z aurą.

Jakie są przyczyny?

Przyczyny migren nie zostały ostatecznie ustalone. Wielu badaczy uważa, że migreny są spowodowane zmniejszeniem przepływu krwi do mózgu, co jest związane z nagłym skurczem w naczyniach krwionośnych. Źródło zaburzeń widzenia jest z kolei różne dla obu rodzajów bólu głowy. Migreny z aurą są związane z korą mózgową (i ewentualnymi jej zaburzeniami), która znajduje się u podstawy czaszki. Na migreny oczne wpływa siatkówka lub konkretne naczyń krwionośne siatkówki. Ponieważ źródłem migreny z aurą jest mózg, ból będzie odczuwany mimo odizolowania oczu od źródła światła. W przypadku migreny ocznej – ból nadal będzie odczuwalny.

Co można zrobić?

Pierwsze, co powinniśmy zrobić w przypadku wystąpienia migreny jest skontaktowanie się z lekarzem. Wizyta u specjalisty jest wskazana także wtedy, kiedy pojawiają się zaburzenia widzenia tylko w jednym oku – mogą one wskazywać na przykład na odwarstwianie siatkówki.

Warto wiedzieć, że wywoływać migreny może:

 • stres
 • palenie tytoniu
 • odwodnienie
 • czerwone wino
 • gwałtowne zmiany ciśnienia atmosferycznego
 • niedobór kwasu foliowego
 • brak snu

Zaburzenia widzenia w czasie migren są najczęściej tymczasowe i nieszkodliwe dla oka. Mogą jednak przeszkadzać w wykonywaniu codziennych zajęć. Najlepiej więc o siebie dbać, a jeśli migreny występują często – skontaktować się z lekarzem.

 

Więcej postów na blogu

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.