Po co nam brwi?

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów ale czy zastanawialiście się kiedyś po co nam brwi? Okazuje się, że są równie istotne!

Brwi pomagają chronić oczy, są jak filtr chroniący przed wilgocią np. deszcz, pot czy zanieczyszczeniami. Anatomicznie rzecz ujmując, kształt czaszki, w szczególności czoła, brwi osadzone na jego szczycie powieki i rzęsy współpracują ze sobą aby zapewnić dobre widzenie. Oczywiście, ochrona oczu jest najważniejszym zadaniem brwi. Jednak pewnie zdziwisz się co więcej potrafi te „kilka włosków”.

Na przykład, spójrz na swoje odbicie w lustrze i wyobrazić sobie, jak będziesz wyglądała bez brwi. Śmiało. Poczekamy.

Trochę dziwne, prawda?

Czy uważasz, że Twoja rodzina i przyjaciele rozpoznaliby Cię bez brwi?

Prawdopodobnie myślisz, że tak. Jednak brwi są tak istotne, że ich brak może zakłócić zdolność naszego mózgu do rozpoznawania twarzy.

 

Naukowcy z California State University w Fullerton, przeprowadzili badania obserwując znaczenie oczu, brwi oraz oczu i ich okolicy w rozpoznawaniu twarzy. Naukowcy poprosili uczestników badania, aby zdecydowali, czy zdjęcia dwóch twarzy pokazane jedno po drugim przedstawiają tą samą czy różne osoby. W przypadku gdy na jednym  zdjęciu brwi zostały cyfrowo usunięte z twarzy, nastąpił znaczny spadek liczby osób, które uznały, że były to dwa zdjęcia tej samej osoby.

 

Brwi są także istotne przy mimice i stanowią klucz do komunikacji niewerbalnej.

Jak często byłaś w stanie powiedzieć, co ktoś miał na myśli wyłącznie w oparciu o wygląd jego oczu? Od szczęśliwego, z szeroko otwartymi oczami poprzez wyraz ekscytacji aż do  marszczącego czoło z niezadowolenia, oczy i brwi mogą nam wiele powiedzieć. Niewerbalne sposoby komunikacji, takie jak mimika i postawa ciała (język ciała) stanowią dużą część codziennej interakcji z otoczeniem. Twoje brwi pomagają otoczeniu zrozumieć kiedy jesteś rozbawiona, zatroskana, sceptyczna, zamyślona itd. Te subtelne i nie-tak-subtelne sygnały mogą mieć duży wpływ na to jak ludzie Cię postrzegają i jak się do Ciebie odnoszą.

 

Brwi pomagają również zdefiniować Twój wygląd.

Jak myślisz, co ci wszyscy ludzie mają wspólnego?

• meksykańska malarka Frida Kahlo

• zabawni mężczyźni Groucho Marx i Eugene Levy

• modelka Cara Delevingne

• Bruce Lee  i Jet Li

• Pan Spock z Star Trek

• Aktorzy Sean Connery, Megan Fox Moon Geun Young i Jack Nicholson

• Mona Lisa, a namalowana przez Leonarda da Vinci

Wiele postaci, prawdziwych lub fikcyjnych znanych jest ze swoich wyrazistych brwi, lub jak w przypadku Mona Lisy ich braku. Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na modną regulację, cieknie kreseczki czy też krzaczaste brwi, z pewnością zdefiniują one Twój wygląd.

 

O czymś zapomnieliśmy?

 

Kto przychodzi Ci do głowy, gdy słyszysz brwi? Dodaj swoją opinię w komentarzach poniżej!

Więcej postów na blogu

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.