tytoń kontra zdrowie oczu

Każdy wie, że palenie sprzyja rozwojowi niektórych nowotworów i chorób układu krążenia. Mniej znanym jest fakt, że palenie zwiększa także ryzyko wielu chorób oczu. Rzucenie palenia jest zawsze dobrą decyzją, dodatkowo jest to jedyny sposób aby zredukować ryzyko wystąpienia wielu chorób.

Jeśli interesuje Cię ten temat, tutaj znajdziesz więcej informacji:

 

Zwyrodnienie plamki żółtej

Badania wykazały, że palacze są od 3 do 6 razy bardziej narażeni na rozwój AMD, niż ludzie, którzy nigdy nie palili. Choroba ta dotyka centrum siatkówki i może spowodować powstanie "martwych punktów" w centralnym polu widzenia. Jest to jedna z przyczyn występowania stałej ślepoty wśród osób starszych. Jeżeli rzucisz palenie, nawet w podeszłym wieku, znacznie zmniejszysz ryzyko zachorowania.

 

Zaćma

Zaćma to zmętnienie soczewki oka, które powoduje zaburzenia widzenia (szczególnie w nocy) a może też prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Badania wykazały, że u osób, które palą dwadzieścia papierosów dziennie ryzyko rozwoju zaćmy jest dwa razy większe. Im więcej palisz, tym prawdopodobieństwo wzrasta.

 

Zapalenie błony naczyniowej oka

Zapalenie błony naczyniowej oka (zapalenie warstwy środkowej oka lub "uvea") nie jest tak znaną chorobą jak zaćma jednak ważne jest, aby wiedzieć, że jest ono silnie powiązane z paleniem papierosów. Palacze chorują  2,2 razy częściej niż osoby niepalące. Choroba ta może prowadzić do ślepoty.

 

Zagrożenia dla dzieci

Niestety, wiele dzieci cierpi z powodu problemów z oczami w wyniku biernego palenia. Ryzyko wystąpienia alergicznego zapalenia spojówek lub zapalenia spojówki wzrasta o około 20% u dzieci narażonych na działanie dymu tytoniowego.  Kobiety, które palą w ciąży, powinny wiedzieć, że palenie matki powoduje  wzrost ryzyka wystąpienia zeza o 6,55 razy, jest także główną przyczyną ślepoty u dzieci.

 

Oczywiste jest, że rzucenie palenia jest dobrym pomysłem, również jeśli weźmiemy pod uwagę zdrowie oczu. Ale jak wie każdy, kto próbował zerwać z nałogiem, to nie jest łatwe.

Więcej postów na blogu

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.