czyszczenie soczewek kontaktowych

Korekcja wad wzroku za pomocą soczewek kontaktowych jest alternatywą dla tradycyjnych okularów. Dobrze dobrane soczewki zapewniają doskonałe widzenie i swobodę funkcjonowania oraz komfort użytkowania tak wysoki, że czasem zapominamy, że mamy je na oczach.

Nie oznacza to jednak, że możemy przestać dbać o nasz wzrok. Wprost przeciwnie! Decydując się na ten rodzaj korekcji wzroku, powinniśmy bezwzględnie przestrzegać zasad określających jak używać soczewek kontaktowych, by nie narażać się na nieprzyjemne doznania, które mogą nieść zagrożenie dla zdrowia naszych oczu.

Warto zdać sobie sprawę z najczęściej popełnianych błędów podczas zakładania soczewek i starać się ich unikać w trosce o własne zdrowie i bezpieczeństwo.

Jak używać soczewek kontaktowych

Oto niektóre z nich:

1. Zakładanie źle dobranych soczewek zakupionych bez badania wzroku i konsultacji ze specjalistą

Soczewki powinny być dobrane przez doświadczonego okulistę lub optometrystę, który dokładnie zbada nasze oczy. Soczewki to wyrób medyczny, który dopasowuje się indywidualnie do wady wzroku, potrzeb i preferencji pacjenta. Nie warto dobierać ich na własną rękę, nawet jeśli mamy niewielką wadę wzroku ani kupować ich w niesprawdzonych źródłach sugerując się jedynie kryterium ceny.

2. Zakładanie soczewek po terminie ważności

Noszenie soczewek kontaktowych dłużej niż zaleca to producent, zwiększa ryzyko infekcji oczu, może obniżać komfort ich użytkowania jak również skutkować pogorszeniem widzenia przez soczewki. Niestety jest to częsta praktyka wśród pacjentów, którzy, mimo iż wiedzą, jak używać soczewek kontaktowych, nie przestrzegają tych zasad. Dotyczy to zarówno respektowania terminów wymiany soczewek, jak również konieczności zdejmowania ich na noc.

3. Zakładanie źle wyczyszczonych soczewek

Musimy pamiętać, że czyszczenie soczewek kontaktowych oraz ich właściwa pielęgnacja to podstawowy i najważniejszy warunek zdrowia naszych oczu. Dlatego każdego wieczoru należy pamiętać o wyjęciu soczewek z oczu i ich dokładnym, mechanicznym wyczyszczeniu przy użyciu płynu przeznaczonego do pielęgnacji soczewek. Nie można też zapominać o codziennym myciu i osuszaniu pojemnika, w którym przechowujemy soczewki oraz o jego regularnej wymianie.

4. Zakładanie soczewek brudnymi rękami

To kardynalny błąd! Nie tylko czyszczenie soczewek kontaktowych jest istotne dla zdrowia i bezpieczeństwa naszych oczu, lecz także dokładne mycie rąk. Zanim wykonamy jakiekolwiek czynności związane z zakładaniem, zdejmowaniem, czy pielęgnacją soczewek, powinniśmy dokładnie umyć ręce antybakteryjnym mydłem i osuszyć je papierowym lub materiałowym ręcznikiem, który nie strzępi się i nie pozostawia na skórze włókien.

5. Zakładanie soczewek w przypadkowej kolejności

Kolejność zakładania soczewek może wydawać się z pozoru nieistotna. Jednak wypracowanie nawyku w tym zakresie pozwoli uniknąć pomyłkowej aplikacji lewej soczewki do prawego oka i na odwrót, a w konsekwencji ustrzeże nas przed pogorszeniem widzenia. Aby się przed tym ustrzec, zakładanie i zdejmowanie soczewek powinniśmy zawsze zaczynać od tego samego oka.

6. Zakładanie soczewek na basen

Wszelka styczność soczewek kontaktowych z wodą naraża nasze oczy na ryzyko infekcji spowodowanej m.in.pierwotniakiem zwanym acanthamoeba. Zamiast soczewek na basenie warto używać korekcyjnych okularków pływackich.

Więcej postów na blogu

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.