Rozerwanie soczewek kontaktowych może być niezwykle frustrujące. Pewnie się zastanawiasz, dlaczego tak się dzieje?

Rozerwanie soczewek kontaktowych może być niezwykle frustrujące. Pewnie się zastanawiasz, dlaczego tak się dzieje?

Większość użytkowników z bogatej oferty soczewek wybiera miękkie soczewki kontaktowe, ponieważ materiał, z którego zostały zrobione, zapewnia wygodę użytkowania i wysoką przepuszczalność tlenu do rogówki. Komfort noszenia soczewek wykonanych z miękkiego tworzywa ma jednak pewną cenę – jest nią większe narażenie soczewki na uszkodzenia.

Jak można zapobiegać uszkodzeniom soczewek kontaktowych?

  • Unikaj dotykania soczewek paznokciami – uszkodzenia soczewek są bardzo często związane z brakiem delikatności w obchodzeniu się z nimi. Pamiętaj więc, aby podczas zakładania i zdejmowania soczewek posługiwać się wyłącznie opuszkami palców, delikatnie ściągając soczewkę z oka w dół, uważając przy tym, by przypadkowo nie zahaczyć i nie zadrapać jej paznokciem.
  • Utrzymuj soczewki nawilżone – jeśli soczewki są suche, bardzo łatwo je uszkodzić. Dlatego pod żadnych pozorem nie przetrzymuj suchych soczewek. Soczewki należy przechowywać zanurzone w specjalnym płynie. Jeśli z kolei czujesz, że soczewki są suche już podczas użytkowania, korzystaj z kropli nawilżających. Niedozwolone jest używanie wody i innych płynów do przechowywania lub czyszczenia soczewek kontaktowych.
  • Dbaj o to, by pojemnik do przechowywania soczewek był całkowicie zapełniony – jeśli płynu w pojemniku będzie za mało, soczewki mogą przylegać do ścianek pojemnika, a kiedy będziemy chcieli je wyjąć – uszkodzimy je lub rozedrzemy.
  • Pytaj o odmiany  soczewek – na pierwszy rzut oka wszystkie soczewki wyglądają tak samo. Są jednak między nimi różnice, np. styl projektowania, przepuszczalność tlenu czy materiał, z którego je wyprodukowano. Jedną z głównych różnic w soczewkach jest właśnie materiał – to on stanowi miarę odporności soczewki na różnego rodzaju odkształcenia. Są soczewki wykonane z twardszego, nieco sztywniejszego materiału, są także takie, które wykonano z miękkiego materiału.
  • Nie zakładaj uszkodzonej soczewki i natychmiast ją zdejmij, jeśli poczujesz, że jest uszkodzona – niedozwolone jest pozostawienie uszkodzonej soczewki na oku, ponieważ jej postrzępione końcówki mogą porysować rogówkę. Jeśli soczewka zostanie uszkodzona na oku, konieczne jest jej jak najszybsze zdjęcie. Po zdjęciu soczewki należy sprawdzić, czy na oku nie pozostały jej elementy.

 

Pamiętaj także, że jeśli zaobserwujesz objawy, które zaczną Cię niepokoić (np. częste łzawienie oczu), konieczna jest wizyta u specjalisty.

 

Więcej postów na blogu

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.