Większość ludzi doskonale wie, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe oraz sercowo-naczyniowe. Wielu jednak nie zdaje sobie sprawy, że palenie papierosów może wpływać także na rozwijanie się wielu chorób oczu. Jeśli jest

Większość ludzi doskonale wie, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe oraz sercowo-naczyniowe. Wielu jednak nie zdaje sobie sprawy, że palenie papierosów może wpływać także na rozwijanie się wielu chorób oczu. Jeśli jesteś palaczem, dobrą wiadomością jest to, że rzucenie palenia zmniejszy ryzyko chorób oczu.

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem

Wyniki badań wskazują, że u palaczy nawet sześciokrotnie może się zwiększyć ryzyko rozwoju AMD w porównaniu z osobami, które nigdy nie paliły. Zwyrodnienie plamki żółtej dotyka centrum siatkówki i może spowodować pojawienie się „martwych punktów” w centralnym polu widzenia. Jest to główną przyczyną utraty wzroku wśród starszych osób. Rzucenie palenia, nawet w późniejszych latach życia, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej choroby.

Zaćma

Zaćma powoduje zamglone widzenie, szczególnie po zmroku i w nocy. Może być przyczyną całkowitej ślepoty. Badania mówią, że na zaćmę będzie chorować ponad połowa Amerykanów powyżej 80. roku życia. Ci, którzy palą więcej niż 20 papierosów dziennie podwajają ryzyko wystąpienia zaćmy dwukrotnie.

Zapalenie błony naczyniowej oka

Zapalenie błony naczyniowej oka nazywane także zapaleniem środkowej części oka nie jest tak dobrze znaną jednostką chorobową jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. Dla palaczy najważniejsze jest uświadomienie sobie, że to poważna choroba, która może doprowadzić do całkowitej ślepoty. Warto wiedzieć, że palacze są na nią szczególnie narażeni.

Zagrożenia dla dzieci

Niestety, wiele dzieci cierpi na choroby oczu w wyniku biernego palenia. Aż o 20% zwiększa się ryzyko wystąpienia alergicznego zapalenie spojówek u dzieci narażonych na obcowanie z dymem tytoniowym.

Oczywiście, rzucenie palenia papierosów jest dobrym pomysłem nie tylko ze względu na zdrowie oczy, lecz także na zdrowie całego organizmu. Każdy, kto próbował zerwać z nałogiem, może powiedzieć, że nie jest to proste. Najlepszą motywacją powinno być to, że dzięki rzuceniu palenia możemy zwiększyć długość i jakość życia.

Więcej postów na blogu

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.