Dbanie o wzrok to nasz obowiązek niezależnie od wieku. Na różnych etapach życia oczy wymagają różnego traktowania, jednak jedno pozostaje niezmienne – codzienna troska o zdrowie oczu powinna stać się nawykiem każdego z nas.

Dbanie o wzrok to nasz obowiązek niezależnie od wieku. Na różnych etapach życia oczy wymagają różnego traktowania, jednak jedno pozostaje niezmienne – codzienna troska o zdrowie oczu powinna stać się nawykiem każdego z nas.

Jak zadbać o oczy dziecka i nastolatka?

Najważniejszą rzeczą jest wczesne wykrycie ewentualnej wady i właściwa korekcja wzroku. U małych dzieci najczęściej diagnozuje się nadwzroczność, która – bez odpowiedniej korekcji – może prowadzić do szybkiego męczenia się oczu, częstych bólów głowy, a także do powstania zeza. Nastolatki, które spędzają czas przed komputerem lub telewizorem, są z kolei narażone na wystąpienie krótkowzroczności. Jej konsekwencje to przede wszystkim pogorszenie widzenia na odległość, zmęczenie i mrużenie oczu. Problemy ze wzrokiem u nastolatków mogą nasilić się w okresie dojrzewania, w czasie tzw. burzy hormonów. Konieczne są w tym czasie wizyty u okulisty, który zbada wzrok, stwierdzi ewentualną wadę wzroku i zaleci metodę korekcji odpowiednią do wieku i trybu życia.

Jak zadbać o oczy w wieku 20-30 lat?

Osoby wchodzące w okres intensywnej pracy zawodowej, która wymaga wielu godzin spędzanych przed komputerem, są narażona przede wszystkim na zespół suchego oka oraz cyfrowe zmęczenie wzroku. Zespół suchego oka wzmaga także przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach i samochodach. W takich warunkach oczy są narażone na wysychanie, zaczerwienienie i przemęczenie, które utrudnia pracę. Objawy zespołu suchego oka oraz cyfrowego zmęczenia wzroku można minimalizować. Zalecamy gimnastykę oczu, regularny odpoczynek oczu w czasie pracy, a także dietę, która pozytywnie wpływa na wzrok.

Gdy problemy z widzeniem zaczynają być niepokojące i trwają dłuższy czas, konieczna jest wizyta u specjalisty.

Jak zadbać o oczy w wieku 40-50 lat?

U osób w tym wieku oczy zaczynają się szybciej męczyć, silniejsze są także objawy zespołu suchego oka. Bardzo ważne jest nawilżanie oczu specjalnymi kroplami. Zalecamy również regularne, co najmniej raz do roku, wizyty u specjalisty w celu kontroli wzroku. Bez odpowiedniej korekcji wzroku można odczuwać dyskomfort widzenia po zmroku i w trudnych warunkach oświetleniowych, co jest szczególnie niebezpieczne w czasie prowadzenia samochodu.

Aby zminimalizować powyższe objawy, zalecamy także przyjmowanie suplementów zawierających luteinę, dietę bogatą w antyoksydanty oraz kwasy omega-3, które chronią siatkówkę i minimalizują ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem.

Jak zadbać o oczy po 60 roku życia?

Oczy osób w tym wieku są podatniejsze na wysychanie i wrażliwe na jaskrawy odcień światła. Każda osoba po 60 roku życia powinna używać kropli nawilżających do oczu. Ponieważ w tym wieku oczy są narażone na wystąpienie takich chorób jak zaćma, jaskra czy zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, konieczne są regularne wizyty u okulisty. Warto także wzbogacić swoją codzienną dietę o suplementy zawierające luteinę oraz kwasy omega-3.

Więcej postów na blogu

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.