Higiena i użytkowanie soczewek kontaktowych

 

Czy kiedykolwiek darzyło Ci włożyć z powrotem do pojemniczka soczewkę, która upadła na podłogę? A może podczas podróży zapomniałeś pojemniczka na soczewki kontaktowe i po zdjęciu umieściłeś ją w szklance z wodą? Czy kwestia noszenia jednodniowych soczewek kontaktowych przez kilka dni nie jest Ci obca?
Mimo, iż zasady użytkowania soczewek kontaktowych są stosunkowo proste wielu osobom zdarza się popełniać błędy, które mogą mieć negatywny wpływ dla oczu i wzroku.

Wszystkie wymienione powyżej błędy znacząco zwiększają  prawdopodobieństwo rozwoju bakterii przywierających do soczewki i powodujących uszkodzenie rogówki.

 

Czyszczenie i właściwa pielęgnacja soczewek nie musi być skomplikowana a jest niezbędna dla zdrowia Twoich oczu. Oto kilka zaleceń dotyczących higieny soczewek kontaktowych:

- Zawsze myj ręce przed kontaktem z soczewkami kontaktowymi.
- Po zdjęciu soczewki umieść ją w środkowej część dłoni wypełnionej specjalnym płynem. Pocieraj zanurzoną w płynie soczewkę delikatnie palcem wskazującym a następnie spłucz płynem do soczewek kontaktowych przed włożeniem na noc do czystego pojemniczka wypełnionego świeżo wlanym płynem.

- Wymieniaj pojemniczek do przechowywania soczewek kontaktowych najlepiej co miesiąc ale nie rzadziej niż raz na trzy miesiące. W ciągu dnia pozostaw czysty pojemniczek otwarty do całkowitego wyschnięcia.

- Nie stosuj roztworu soli fizjologicznej lub kropli nawilżających do czyszczenia soczewek kontaktowych.

- Nigdy nie używaj ponownie raz użytego płynu ani też nie przelewaj go z jednego pojemniczka do drugiego.

- Stosuj się do częstotliwości wymiany soczewek zaleconej przez Twojego specjalistę.
- Bezwzględnie wyjmij soczewki przed pływaniem.

- Regularnie odwiedzaj swojego Specjalistę i wykonuj badania kontrolne. 

 

Jeżeli należysz do grona osób często podróżujących lub nie chcesz marnować czasu na codzienne procedury pielęgnacji i czyszczenia soczewek kontaktowych powinieneś rozważyć soczewki jednodniowe np. Proclear 1-Day firmy CooperVision.
Decydując się na soczewki codziennej wymiany nie musisz kupować płynu do pielęgnacji soczewek czy też dbać i pojemnik do ich przechowywania. Wszystko o czym musisz pamiętać to założenie nowej pary soczewek każdego ranka!

Mimo, że każdy z nas czasami kuszony jest aby nie przestrzegać zaleceń specjalisty pamiętaj, że takie zachowanie jest szkodliwe dla Twojego zdrowia i może powodować przykre konsekwencje.

Więcej postów na blogu

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.