Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, dlaczego z naszych oczu płyną łzy, kiedy jesteśmy smutni, zmęczeni lub sfrustrowani? Okazuje się, że łzy są jedyną funkcją fizjologiczną, która jest unikalna dla ludzi.

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, dlaczego z naszych oczu płyną łzy, kiedy jesteśmy smutni, zmęczeni lub sfrustrowani? Okazuje się, że łzy są jedyną funkcją fizjologiczną, która jest unikalna dla ludzi.

Mimo że płacz jest w wielu sytuacjach dość kłopotliwym zachowaniem człowieka, występuje w konkretnym celu. Jakim? Wszystko zależy, co ten płacz spowodowało, bo uaktywnienie się łez to dość skomplikowany proces, a łzy występują w… trzech rodzajach. Jakich?

Łzy podstawne


Te łzy znajdują się w naszych oczach przez cały czas. Służą ochronie, odżywiają i nawilżają oczy. Różnią się składem chemicznym od innych rodzajów łez.

Charakterystyka łez podstawnych:

 • są stale produkowane,
 • utrzymują brud i zanieczyszczenia z dala od powierzchni oka,
 • składają się z trzech warstw: warstwy śluzu, która utrzymuje łzy w oku, warstwy śluzu, która utrzymuje prawidłowe uwodnienie oka i zapobiega rozmnażaniu się bakterii w oczach, oraz zewnętrznej warstwy lipidowej, która utrzymuje gładką powierzchnię oka.

Odruch łez

Drugi rodzaj łez to łzy odruchowe. Są produkowane w dużej ilości, aby chronić oczy przed czynnikami drażniącymi. Takimi czynnikami są na przykład wiatr i dym, a także sulfotlenek S-propynylocysteiny, który zawiera cebula.

Charakterystyka łez odruchowych:

 • są uwalniane w dużych ilościach,
 • ich zadaniem jest zmywanie szkodliwych dla oka substancji,
 • warstwa wodna łez zawiera przeciwciała, które mają ochronić oczy przez mikroorganizmami z zewnątrz

Łzy emocjonalne

Ten rodzaj łez jest najbardziej tajemniczy. Naukowcy nie wiedzą dokładnie, dlaczego do łez potrafią doprowadzić nas różne emocje, ale istnieją pewne (niezbadane dotąd) teorie. Jedna z nich mówi, że łzy emocjonalne to cichy system sygnalizacji, za pomocą którego jesteśmy w stanie wpływać na inne osoby. Inna z kolei mówi, że łzy są sposobem na uzyskanie współczucia. Istnieje także teoria, według której łzy są systemem ochronnym łagodzącym stres u 85% kobiet i 73% mężczyzn. Popularna jest także teoria, według której łzy pomagają budować społeczności, ponieważ płacz i empatia są składowymi bliższych relacji niezbędnych do życia w złożonym społeczeństwie.

Charakterystyka łez emocjonalnych:

 • stabilizują nastrój,
 • zawierają wysoki poziom kortykotropiny (ACTH), który pobudza korę nadnerczy do wydzielania kortyzolu, hormonu stresu,
 • zawierają enkefalinę, endorfiny i naturalny środek przeciwbólowy.
   

Następnym razem, podczas oglądania smutnej sceny w filmie, będziemy mieć świadomość, że łzy są naszym sprzymierzeńcem.

Więcej postów na blogu

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.