Jeśli pracujesz przed komputerem cały dzień, spędzasz dużo czasu na oglądaniu telewizji lub graniu w gry wideo, możesz zauważyć, że Twój wzrok po pewnym czasie trochę się rozmywa.
Dlaczego nasz wzrok się rozmywa

Jeśli pracujesz przed komputerem cały dzień, spędzasz dużo czasu na oglądaniu telewizji  lub graniu w gry wideo, możesz zauważyć, że Twój wzrok po pewnym czasie trochę się rozmywa. Jest to spowodowane tak zwanym syndromem widzenia komputerowego (ang. Computer Vision Syndrome, CVS), czyli grupy zagadnień związanych z oczami i wzrokiem, które są wynikiem zbyt dużej ilości czasu spędzonego przed monitorem czy ekranem. Dobrą wiadomością jest to, że syndrom widzenia komputerowego nie jest trwały i istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec jego wystąpieniu.

Co powoduje rozmycie?

Nie trzeba być bardzo starym, by pamiętać rzeczywistość, zanim komputery zdominowały nasze życie. W 2011 roku 75,6 proc. gospodarstw domowych zgłosiło, że używa komputera, choć w 1984 roku odsetek gospodarstw, w których znajdowały się komputery wynosił zaledwie 8,2 proc. (US Census Bureau).

Człowiek nie jest przystosowany do siedzenia w jednym miejscu, wpatrując się w ekran. Komputery nadmiernie obciążają układ wzrokowy, to fakt. Obniżony poziom kontrastu i odbicia na szkle sprawiają, że korzystanie z urządzeń elektronicznych staje się jeszcze bardziej niewygodne. Nieodpowiednia postawa, złe oświetlenie, niewłaściwa odległość od ekranu i jego niedopasowana rozdzielczość mogą pogorszyć objawy syndromu widzenia komputerowego.

Skąd się dowiedzieć, czy mam syndrom widzenia komputerowego?

Istnieje wiele objawów towarzyszących syndromowi widzenia komputerowego, na które należy zwrócić uwagę:

 • zmęczenie oczu
 • ogólne zmęczenie
 • ból głowy
 • niewyraźnie widzenie z bliska i z daleka
 • uczucie suchości lub podrażnienia oczu
 • bóle szyi i pleców
 • podwójne widzenie

Syndrom widzenia komputerowego może stwierdzić lekarz okulista na podstawie serii wykonanych badań (m.in. badania wydzielania i analizy składu filmu łzowego). U okulisty dowiesz się także, czy i jak możesz zniwelować tę przypadłość. Jeśli nie zastosujesz się do zaleceń, możesz narazić swój wzrok na większe ryzyko i silniejsze objawy syndromu widzenia komputerowego.

Co mogę zrobić z CVS?

Zawsze można unikać używania komputerów i innych urządzeń elektronicznych, ale wiemy, że w obecnym świecie jest to nierealne. Proponujemy więc wprowadzenie do swojego rytmu dnia kilku zdrowych nawyków podczas korzystania z komputera, które pomogą złagodzić objawy syndromu widzenia komputerowego.

 • ustaw ekran w odległości 40-50 cm od wzroku
 • siedź prosto ze stopami dotykającymi podłogi
 • daj odpocząć oczom przez 15 minut co 2 godziny
 • wprowadź zasadę regularnego spoglądania na przedmioty położone w oddali: co 20 minut patrz przez 20 sekund na przedmiot znajdujący się w odległości minimum 6 metrów.

Jeśli wypróbujesz nasze wskazówki, a wciąż będziesz odczuwał dyskomfort podczas korzystania z urządzeń elektronicznych, koniecznie umów się na wizytę u okulisty.

Więcej postów na blogu

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.