Istnieje wiele różnych rodzajów kropli do oczu, z których większość mogą stosować osoby noszące soczewki kontaktowe. Jednak wiele kropli nigdy nie należy wpuszczać do oka podczas noszenia soczewek kontaktowych. Jak rozróżnić te krople do oczu? Jeśli chcesz być całkowicie pewien, pójdź ze swoimi kroplami do gabinetu okulistycznego i zapytaj, czy można ich używać podczas noszenia soczewek kontaktowych. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz tego zrobić, czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji na temat różnych rodzajów kropli i sposobów ich używania.

Na receptę, a bez recepty

Jeśli lekarz przepisał Ci krople do oczu, ważne jest, aby stosować je zgodnie z otrzymanymi wytycznymi. W większości przypadków, chyba że wyraźnie zalecono inaczej, należy zdjąć soczewki kontaktowe przed zakropleniem oczu. Następnie należy odczekać około 15 minut przed ponownym założeniem soczewek kontaktowych. Jeśli używasz kropli dostępnych bez recepty i nie otrzymałeś od lekarza szczegółowych instrukcji dotyczących bezpieczeństwa ich stosowania z soczewkami kontaktowymi, oto kilka ogólnych wskazówek:

  • Zapoznaj się z tym, co kupujesz. Większość dostępnych bez recepty kropli do oczu należy do jednej z czterech kategorii: krople na zaczerwienienia, krople na alergie, krople do suchych oczu i krople do zwilżania soczewek kontaktowych.
  • Unikaj kropli, które redukują zaczerwienienia oczu. Reduktory efektu czerwonych oczu zawierają składniki zwane „zwieraczami naczyń krwionośnych”.  Działają poprzez obkurczanie naczyń krwionośnych w przezroczystej tkance pokrywającej białą część oka. Wiele osób uwielbia bielsze oczy, które uzyskują, gdy używają tych produktów, ale nie są one zalecane dla osób noszących soczewki kontaktowe. Produkty te mogą powodować odkładanie się osadów na soczewkach, a z czasem mogą powodować dodatkowe zaczerwienienie oczu.
  • Przestrzegaj zasady „15 minut” z kroplami na alergię. Większość kropli do oczu na alergie najpierw trafia na rynek jako leki na receptę. Te złożone środki farmaceutyczne mogą być bardzo pomocne dla osób noszących soczewki kontaktowe, które cierpią na alergie. Jednak składniki tych kropli nie są przeznaczone do interakcji z soczewkami kontaktowymi. Z tego powodu, aby uzyskać maksymalną penetrację w tkankach oka, przed założeniem soczewek należy wprowadzić krople alergiczne i odczekać 15 minut przed ponownym założeniem soczewek.
  • Krople do suchych oczu to nie to samo, co „krople nawilżające”. Te dwie kategorie można łatwo pomylić, ale są bardzo różne. Krople do suchych oczu mają nawilżać oko, a nie soczewkę kontaktową. Wiele z tych kropli zawiera olejki lub jest dość gęstych. Może to tymczasowo lub na stałe zmętnić soczewki kontaktowe. Jeśli masz suche oczy, porozmawiaj z lekarzem o tym, jakie krople są dla Ciebie najlepsze. Jeśli potrzebujesz leku na „suche oko”, prawdopodobnie będziesz musiał przestrzegać zasady 15 minut.
  • Zwróć uwagę na etykiety kropli nawilżających soczewki kontaktowe. Większość kropli przeznaczonych do użytku z soczewkami kontaktowymi będzie miało taką informację na etykiecie. Te krople zostały zaprojektowane specjalnie do smarowania powierzchni oka i soczewki, aby zapewnić wygodę podczas noszenia. Możesz używać tych kropli tak często, jak chcesz. W rzeczywistości specjaliści często zalecają je dla poprawy komfortu użytkowania soczewek.

Czy naprawdę potrzebujesz tych wszystkich kropli?

Jeśli noszenie soczewek powoduje zaczerwienienie oczu, suchość, swędzenie lub dyskomfort, może nadszedł czas, aby skonsultować się ze specjalistą? Optometrysta lub lekarz okulista może pomóc Ci wybrać soczewkę, która odpowiada Twoim wyjątkowym potrzebom. Jednodniowe soczewki mogą sprawić, że poczujesz się bardziej komfortowo, a także pomogą ograniczyć złogi białka i alergenów, które mogą się odkładać przy wielokrotnym używaniu jednej pary soczewek. Dobre opcje to jednodniowe soczewki kontaktowe clariti® 1 day i jednodniowe soczewki kontaktowe MyDay®.

Nic w tym poście nie może być interpretowane jako porada medyczna ani nie ma na celu zastąpienia zaleceń lekarza. Aby uzyskać szczegółowe pytania, skontaktuj się ze swoim okulistą.

Więcej postów na blogu

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.