Wystarczy nawet niewielki podmuch wiatru, który sprawi, że piasek dostanie się do oka, a cała przyjemność z plażowania mija w jednej chwili.
Co się dzieje, kiedy piasek dostanie się do oczu?

Wystarczy nawet niewielki podmuch wiatru, który sprawi, że piasek dostanie się do oka, a cała przyjemność z plażowania mija w jednej chwili. Dostanie się piasku do oczu jest nie tylko nieprzyjemnym uczuciem, drobinki piasku mogą także zranić delikatne tkanki narządu wzroku. Co się dzieje, kiedy piasek dostaje się do oka i co należy zrobić, aby się go pozbyć, unikając uszkodzeń?

Co zrobić?

Kiedy tylko poczujesz, że piasek dostał się do Twoich oczu, przepłucz oko czystą wodą albo solą fizjologiczną. Jeśli to możliwe, zdejmij soczewki kontaktowe. Absolutnie nie trzyj oczu – tarcie może spowodować niebezpieczne uszkodzenia. Nie próbuj również usuwać piasku samodzielnie za pomocą palców lub narzędzi. Taka próba może zwiększyć ryzyko infekcji.

A jeśli problem nie ustępuje?

Nawet po przepłukaniu oka uczucie drapania w oku może nadal występować. Jeśli tak się dzieje, to znaczy, że ściera się rogówka. Rogówka jest tkanką, która zabezpiecza źrenicę i tęczówkę przed działaniem czynników zewnętrznych. Do objawów, które pomogą Ci stwierdzić, że doszło do ścierania rogówki, należą:

  • ból oczu, zwłaszcza podczas otwierania i zamykania powiek
  • uczucie, że w oku znajduje się ciało obce
  • czułość  i zaczerwienienie oka
  • rozmazany obraz
  • nadmierne łzawienie

Jak leczyć otarcia rogówki

Jeśli podejrzewasz otarcie rogówki, jak najszybciej udaj się do okulisty. W trakcie jazdy do lekarza najlepiej zakleić oko, ponieważ każdy ruch gałki ocznej powoduje dalsze uszkodzenia rogówki.
Okulista zbada stan rogówki i powieki w odpowiednim oświetleniu i powiększeniu, a następnie sprawdzi, czy na rogówce nie znajdują się żadne zarysowania. Najprawdopodobniej przepisze także krople antybiotykowe, aby zapobiec zakażeniu oczu, a także zaleci zażycie leku przeciwbólowego oraz leku zapobiegającego stanom zapalnym.

Chociaż dostanie się piasku do oczu bardzo rzadko powoduje trwałe uszkodzenie wzroku, a drobne zarysowania rogówki znikają w ciągu jednego lub maksymalnie trzech dni, trzeba być bardzo ostrożnym, aby nie dopuścić do głębszych zadrapań spowodowanych głównie pocieraniem oka.

Więcej postów na blogu

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.